Nowoczesna ortodoncja to dzisiaj wiele możliwości przede wszystkim dla skutecznego leczenia różnych wad zgryzu. Warto jednak pamiętać, że prawidłowo dobrany aparat ortodontyczny może zdziałać jeszcze więcej. Poprawa estetyki twarzy, kontrola prawidłowego napięcia mięśni, opóźnienie efektów starzenia poprzez podparcie tkanek miękkich, a nawet zmniejszenie ryzyka wystąpienie próchnicy – trzeba przyznać, że możliwości aparatów ortodontycznych są imponujące! Jednak dzisiaj skupimy się na podstawowym problemie, a mianowicie wadach zgryzu.

Jak się okazuje, problem ze zgryzem to zjawisko całkiem powszechne w naszym społeczeństwie, niestety często bagatelizowane. A wystarczy dobrze dobrany aparat i właściwie przeprowadzone leczenie ortodontyczne, aby przywrócić zdrowy, piękny uśmiech. Warto sięgnąć po takie rozwiązanie jak najszybciej, najlepiej diagnozując wady i poddając je korekcji już u dzieci. Niektóre wady zgryzu występujące u osób dorosłych mogą mieć tak wysoki stopień zaawansowania, że konieczne staje się przeprowadzenie operacji chirurgicznej. Co jednak może naprawić aparat ortodontyczny?

Tyłozgryz

Z tą wadą zgryzu mamy do czynienia w sytuacji, gdy dolny łuk zębowy jest przesunięty w stosunku do górnego łuku do tyłu. Tyłozgryz określany także jako zwiększony nagryz poziomy może być leczony poprzez zastosowanie aparatu ortodontycznego. Warto skorzystać z takiego rozwiązania, bowiem tyłozgryz może powodować zaburzenia estetyczne oraz zaburzenia warunków zgryzowych.

Przodozgryz

Tego rodzaju wada zgryzu to oczywiście przeciwieństwo zwiększonego nagryzu poziomego. Przodozgryz, inaczej odwrotny nagryz poziomy, to nic innego, jak stan, w którym żuchwa wysunięta jest do przodu względem szczęki górnej. Wada ta powinna być jak najszybciej zdiagnozowana i leczona, ponieważ poza zaburzeniami estetyki twarzy, skutkuje poważnymi zaburzeniami w zakresie żucia oraz w obrębie stawu skroniowo – żuchwowego.

Zgryz otwarty

Aparat ortodontyczny z pewnością zda egzamin w przypadku zgryzu otwartego, gdy eliminacja złych przyzwyczajeń, np. ssania kciuka, nie przyniosła rezultatów. W tym wypadku zęby górne i dolne nie stykają się. Aparat bywa skutecznym rozwiązaniem owego problemu.

Zgryz krzyżowy

W tym wypadku mamy do czynienia z nieprawidłowym nachodzeniem na siebie uzębienia. Zgryzy krzyżowe mogą być leczone zarówno aparatami wyjmowanymi oraz stałymi.

Aparat ortodontyczny będzie również właściwym rozwiązaniem w przypadku wady, jaką są zęby brakujące, czyli niewykształcone lub utracone w wyniku urazu. W tym wypadku rola aparatów ortodontycznych polega doprowadzeniu do zamknięcia miejsca po brakującym zębie przez zęby sąsiadujące.