Wśród rzadziej diagnozowanych wad zgryzu można wskazać przodozgryz. Jego objawy są charakterystyczne – wysunięcie dolnego łuku zębowego względem górnego. Jak wygląda leczenie przodozgryzu bez operacji?

Przodozgryz – na czym polega ta wada zgryzu?

Przodozgryz to doprzednia wada zgryzu, która może objawiać się tym, że zęby dolne wystają przed górne. Ta wada zgryzu jest też zauważalna w rysach twarzy – nie pozostaje ona bez wpływu na profil twarzy pacjenta. Broda jest wysunięta, z kolei bruzda wargowo-bródkowa wygładzona. To powoduje, że wyraz twarzy może być odbierany jako surowy.

W ortodoncji wyróżnia się:

 • Przodozgryz całkowity. U pacjenta wysunięty jest cały dolny łuk zębowy względem górnego. Występuje też odwrotny nagryz zębów przednich.
 • Przodozgryz częściowy. Ma miejsce wówczas, gdy doszło do wysunięcia jedynie przedniej części łuku.
 • Przodozgryz rzekomy. Mówi się o nim wówczas, gdy doszło do zahamowania doprzedniego wzrostu szczęki. W rezultacie żuchwa wydaje się wysunięta.

Skąd się bierze przodozgryz całkowity, częściowy lub rzekomy? Wskazać można zarówno przyczyny genetyczne, jak i środowiskowe. Do tych drugich zalicza się nieprawidłowe nawyki u dziecka, w tym ssanie kciuka czy oddychanie przez usta.

Dlaczego należy leczyć przodozgryz?

Przodozgryz nie jest problemem jedynie natury estetycznej – przeszkadza pacjentom na wiele sposobów. Ponieważ profil twarzy ulega zniekształceniu, pacjenci tracą pewność siebie. Do tego dochodzi szereg problemów utrudniających codzienne funkcjonowanie. Wśród nich można wymienić:

 • Problemy z wymową niektórych głosek – pojawia się seplenienie, co utrudnia pacjentowi codzienną komunikację.
 • Trudności z żuciem pokarmów – może to powodować różne problemy związane z przewodem pokarmowym.
 • Kłopoty z uzębieniem – nieprawidłowe ułożenie zębów względem siebie nie pozostaje bez wpływu na ich stan.

Przodozgryz wiąże się też z innymi konsekwencjami – prowadzi on do zaburzeń w oddychaniu. To kolejny powód, dla którego nie warto zwlekać z podjęciem leczenia.

Przodozgryz – jak przebiega leczenie?

Leczenie przodozgryzu wymaga pobudzenia wzrostu szczęki i jednoczesnego zahamowania wzrostu żuchwy. O ścieżce leczenia decyduje ortodonta, jednak w dużym stopniu jest ona uzależniona od przyczyny choroby i wieku pacjenta.

Leczenie przodozgryzu u dziecka

U dzieci leczenie przodozgryzu może odbywać się na kilka sposobów, włącznie z wykorzystaniem mioterapii. Po zapoznaniu się z wadą lekarz może zdecydować o:

 • Szlifowaniu guzków, które blokują cofanie się żuchwy.
 • Zastosowaniu aparatu zdejmowanego – wówczas konieczna jest współpraca ortodonty z rodzicami, bo to do nich będzie należeć pilnowanie, aby dziecko korzystało z aparatu zgodnie z zaleceniami.
 • Zastosowaniu czepca z procą bródkową – ze względów na skutki uboczne, możliwość zastosowania tego sposobu leczenia jest ograniczona czasowo.

Rozpoczęcie leczenia przodozgryzu w młodym wieku daje duże szanse, że pacjent w przyszłości nie będzie musiał korzystać ze stałego aparatu ortodontycznego.

Leczenie przodozgryzu u dorosłych

Inaczej przebiega leczenie przodozgryzu u dorosłych. Ponieważ zarówno wzrost żuchwy, jak i szczęki jest zakończony, nie obejdzie się bez stałego aparatu ortodontycznego – w tym przypadku czynnościowe aparaty ortodontyczne stosowane u dzieci są niewystarczające. Jak działa aparat ortodontyczny? Jego głównym celem jest zmiana dotychczasowego położenia zębów – jest to leczenie przodozgryzu bez operacji.

Założenie aparatu ortodontycznego jest zawsze poprzedzone wywiadem, wykonaniem niezbędnych badań i opracowaniem ścieżki leczenia.

Przodozgryz – czym jest i jak wygląda leczenie?

Czy przodozgryz można wyleczyć ćwiczeniami?

Gdy przodozgryz u dziecka jest wynikiem nieprawidłowych nawyków, pierwszym krokiem jest wdrożenie codziennych ćwiczeń (mioterapii). Jakie zaleca się ćwiczenia na przodozgryz? Na liście znajduje się choćby:

 • Wysuwanie przez dziecko żuchwy przed górne siekacze.
 • Dmuchanie w piórko z wysunięta do przodu żuchwą.
 • Wywieranie ucisku na dolne siekacze – powinien on być skierowany ku tyłowi.

Ćwiczeń na przodozgryz nie stosuje się u dorosłych. Z racji zakończenia wzrostu żuchwy i szczęki mioterapia nie przyniesie satysfakcjonujących rezultatów.

Dlaczego warto wyleczyć przodozgryz – podsumowanie

Zaobserwowałeś u swojego dziecka niepokojące nawyki? Rozpoznajesz u siebie objawy charakterystyczne dla przodozgryzu? Nie zwlekaj – im szybciej zareagujesz, tym większa jest szansa, że leczenie będzie mało inwazyjne.

Leczenie ortodontyczne w Krakowie w Ortolingwa odbywa się przy wykorzystaniu nowoczesnych aparatów ortodontycznych – również zapewniających dyskretne leczenie. Umów się na konsultację, aby sprawdzić, jak możemy zniwelować negatywne efekty przodozgryzu i przywrócić Ci piękny uśmiech.