Zgryz otwarty to wada diagnozowana zarówno u młodszych, jak i dorosłych pacjentów. Wyróżnia się ona brakiem kontaktu między zębami górnymi a dolnymi. Co wskazuje na rozwój zgryzu otwartego? Jak można go skutecznie leczyć?

Czym jest zgryz otwarty?

W klasyfikacjach wad zgryzu zgryz otwarty jest zaliczany do wad pionowych. Dla tej wady charakterystyczne jest zaburzenie okluzji między zębami górnymi i dolnymi – zęby te się nie stykają. W konsekwencji rozwoju zgryzu otwartego między górnym a dolnym łukiem powstaje tzw. szpara niedogryzowa.

Zgryz otwarty można zdiagnozować zarówno u dziecka, jak i osoby dorosłej. W Polsce ta wada występuje jednak stosunkowo rzadko – obejmuje od 2 do 4 proc. populacji.

Rodzaje zgryzu otwartego

Typy zgryzu otwartego wyróżnia się ze względu na miejsce występowania wspomnianej szpary niedogryzowej. W ten sposób wskazać można trzy rodzaje zgryzu otwartego:

 • Zgryz otwarty częściowy przedni szpara niedogryzowa występuje jedynie między zębami przednimi szczęki i żuchwy. Ortodonci najczęściej spotykają się właśnie z tym rodzajem zgryzu otwartego.
 • Zgryz otwarty częściowy boczny (jednostronny – prawy lub lewy, dwustronny) – szpara niedogryzowa występuje w odcinku bocznym po jednej stronie łuków zębowych albo obu stronach łuków zębowych.
 • Zgryz otwarty całkowity (szkieletowy) – szpara niedogryzowa jest rozległa. W konsekwencji w kontakcie pozostają jedynie ostatnie zęby trzonowe. Wada ma związek ze znacznym rozchyleniem szczęk.

Ortodonci mówią też o zgryzie otwartym zębowym i zgryzie otwartym szkieletowym. W pierwszym przypadku nieprawidłowe jest jedynie ułożenie zębów, w drugim z kolei nieprawidłowa jest budowa szczęki i żuchwy.

Zgryz otwarty – przyczyny

Przyczyny powstania zgryzu otwartego są złożone – czynników, które wpływają na rozwój tej wady, jest wiele. Zgryz otwarty u dziecka często ma związek z nieprawidłowymi parafunkcjami. Zaliczyć można do nich:

 • nawykowe ssanie palca (kciuka) przez dziecko – zwłaszcza w okresie uzębienia mlecznego,
 • przetrwanie niemowlęcego sposobu połykania pokarmów – ma związek ze zbyt długim karmieniem dziecka piersią,
 • przebyte choroby – krzywicę, choroby endokrynologiczne,
 • oddychanie przez usta – może ono być wynikiem np. przerośniętego trzeciego migdałka,
 • obgryzanie paznokci – w ten sposób zgryz otwarty może rozwinąć się u dorosłych,
 • trzymanie między zębami przyborów piśmienniczych (np. ołówka) – nie pozostaje to bez wpływu na ułożenie zębów,
 • czynniki genetyczne – w przypadku zgryzu otwartego szkieletowego.

Aby opracować skuteczny plan leczenia, ortodonta musi ustalić przyczynę rozwoju zgryzu otwartego. W przypadku wad genetycznych niezbędna może być operacja.

Objawy zgryzu otwartego – jak go rozpoznać?

Zgryz otwarty częściowy przedni i boczny nie wpływa negatywnie na rysy twarzy. Inaczej jest w przypadku zgryzu otwartego całkowitego – twarz jest wydłużona w dolnym (szczękowym) odcinku. Na ten rodzaj wady zgryzu wskazywać mogą też:

 • występowanie szpary niedogryzowej,
 • skrócona górna warga,
 • seplenienie – problemy z wymową głosek: c, d, dz, n, s, t, z,
 • problem z gryzieniem pokarmów,
 • wysokie podniebienie.

Aby upewnić się w postawionej diagnozie, ortodonci zlecają też badania. Do najpopularniejszych należy RTG.

Zgryz otwarty – leczenie

Leczenie zgryzu otwartego odbywa się inaczej u dzieci, a inaczej u dorosłych. Z reguły jest mniej skomplikowane i czasochłonne u młodszych pacjentów.

Leczenie zgryzu otwartego u dorosłych

Uosób dorosłych sposób leczenia jest uzależniony od przyczyny powstania tej wady. W przypadku nieprawidłowego ułożenia zębów leczenie polega na założeniu stałego aparatu ortodontycznego. Po zdjęciu aparatu zgryz otwarty nie występuje – szpara niedogryzowa zostaje usunięta.

Bardziej złożone jest leczenie zgryzu otwartego całkowitego. U dorosłych oznacza to interwencję chirurga (niezbędna jest operacja ortognatyczna), a następnie założenie aparatu ortodontycznego. Tylko w ten sposób możliwe jest właściwe ukształtowanie prawidłowego zgryzu.

Leczenie zgryzu otwartego u dzieci

U dzieci leczenie zgryzu otwartego często odbywa się przy wykorzystaniu ruchomego aparatu ortodontycznego. Rezultaty terapii w dużej mierze zależą od współpracy rodziców lub opiekunów z ortodontą – to oni muszą pilnować, aby dziecko korzystało z aparatu zgodnie z zaleceniami.

Zgryz otwarty u dzieci – leczenie obejmuje też:

 • wyeliminowanie wszystkich nieprawidłowych nawyków, np. ssania kciuka,
 • współpracę z logopedą – stosuje się ćwiczenia na zgryz otwarty, np. dziecko ma za zadanie naśladować określone odgłosy.

Zgryz otwarty – dlaczego należy go leczyć?

Nieleczony zgryz otwarty oznacza dla pacjenta szereg niedogodności. Nieprawidłowe ułożenie zębów nie pozostaje bez wpływu na prawidłową wymowę – pacjenci seplenią. Do tego dochodzą problemy z gryzieniem i żuciem pokarmów. Zgryz otwarty całkowity oznacza też zmiany w wyglądzie – twarz staje się podłużna, w konsekwencji czego pacjent może mieć niską samoocenę. Tak jak inne wady zgryzu, również ta powinna zostać skonsultowana z ortodontą, który wdroży odpowiedni plan leczenia.

Leczenie ortodontyczne w Krakowie w Ortolingwa odbywa się przy wykorzystaniu nowoczesnych aparatów ortodontycznych – również zapewniających dyskretne leczenie. Umów się na konsultację, aby sprawdzić, jak możemy zniwelować negatywne efekty zgryzu otwartego i zapewnić Ci piękny uśmiech.