Wybielanie zębów to dziś niezawodna metoda na piękny uśmiech. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, dzięki którym ma się osiągnąć efekt wybielenia. Ich skuteczność bywa jednak znikoma, dlatego chcąc cieszyć się naprawdę śnieżnobiałym uśmiechem, najlepiej zdecydować się na profesjonalne wybielanie zębów pod kontrolą specjalisty.

Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym

Profesjonalne wybielanie zębów to całkowicie bezpieczna metoda na biel zębów. Cały proces wybielania jest kontrolowany przez dentystę, dzięki czemu wybielanie przebiega szybko i bez skutków ubocznych w postaci podrażnienia dziąseł czy uszkodzenia szkliwa. Jednocześnie, tylko w gabinecie dentystycznym stosowane są wysokie stężenia substancji wybielających, a wybielanie trwa do momentu uzyskania pożądanego poziomu bieli. Wybielanie zębów jest z założenia zabiegiem, który nie powinien boleć, jednak w niektórych przypadkach może spowodować nadwrażliwość zębów. Dolegliwości te zazwyczaj mijają po kilku dniach.

Koszty i powtarzanie zabiegów

Ceny za profesjonalne wybielanie zębów to koszt około 700-1000 złotych. Jednocześnie zdarzają się tańsze oferty, na które lepiej jednak uważać – bardzo często bowiem tańsze zabiegi mogą bazować na gorszej jakości substancjach wybielających, a samo wybielanie zębów nie przyniesie oczekiwanego rezultatu.

Efekt wybielania zębów u specjalisty jest natychmiastowy, ale niekoniecznie pozostanie z nami na zawsze. Niestety, z czasem kolor zębów ulegnie pogorszeniu, wówczas trzeba ponowić zabieg wybielania, aby podtrzymać pozytywne skutki. Zazwyczaj wybielanie zębów może być konieczne do powtórzenia po około 2 latach. Wszystko jednak zależy od trybu życia i diety pacjenta. U osób spożywających dużą ilość kawy, herbaty czy innych barwiących produktów, efekty wybielania utrzymują się krócej. Jeśli jednak zadbamy o zdrową dietę, która przysłuży się bieli zębów, ponowne wybielanie może być wskazane dopiero po kilku latach.

Przeciwwskazania do wybielania zębów

Istnieje lista przeciwwskazań do wybielania zębów – z niektórymi można sobie jednak poradzić. Na pewno nie można przeprowadzać wybielania na zębach, którym towarzyszy próchnica czy stany zapalne. Dlatego wybielanie zębów poprzedzać musi kompleksowe leczenie, a także higienizacja jamy ustnej. Z kolei do stałych przeciwwskazań dla wybielania zębów należą przede wszystkim:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • zaawansowane pęknięcia i rysy na szkliwie zębów,
  • recesja dziąseł,
  • cukrzyca, Parkinson oraz epilepsja,
  • uczulenie na którykolwiek składnik substancji wybielających,
  • wiek poniżej 18 roku życia.

Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny, dlatego najwięcej informacji uzyskać można podczas konsultacji ze stomatologiem.

Wybielanie zębów a aparat ortodontyczny

Choć aparat ortodontyczny nie jest przeciwwskazaniem, to wybielanie zębów w praktyce nie jest przeprowadzane podczas leczenia ortodontycznego. Ze względu na to, że aparat przylega do powierzchni zębów, wybielanie byłoby nieskuteczne w niektórych przestrzeniach. Nie zaleca się również wybielać zęby bezpośrednio po zdjęciu aparatu z zębów. Szkliwo zębów jest wówczas osłabione, dlatego dobrze jest odczekać około 6 miesięcy i dopiero wtedy wykonać zabieg profesjonalnego wybielania zębów.