Śnieżnobiały uśmiech to najlepsza wizytówka. Współcześnie istnieje wiele metod wybielania zębów. Pacjenci mogą skorzystać zarówno ze sposobów domowych, jak i wybielania pod kontrolą dentysty. To właśnie wybielanie uzębienia w gabinecie stomatologicznym gwarantuje uzyskanie najlepszych efektów.

Metoda nakładkowa – czy to skuteczne wybielanie zębów?

Jedną z metod wybielania zębów, która cieszy się dużą popularnością, jest metoda nakładkowa. Wybielanie zębów przy użyciu nakładek może odbywać się zarówno w domu, jak i gabinecie dentystycznym. W pierwszym przypadku jest to skuteczny, ale niekoniecznie szybki sposób rozjaśnienia uzębienia. Dlaczego?

Metoda nakładkowa polega na pobraniu przez dentystę wycisków, które następnie służą do wykonania przezroczystych szyn (nakładek). To właśnie z nich pacjent będzie korzystał, aby uzyskać śnieżnobiały uśmiech. Zestaw do nakładkowego wybielania zębów składa się również ze strzykawek z żelem wybielającym. Odbierając nakładki, pacjent otrzymuje wskazówki, jak powinien je stosować wraz z żelem.

Wybór metody nakładkowej wymaga od pacjenta dyscypliny. Przez kolejne 2-4 tygodnie będzie musiał on korzystać z otrzymanych szyn zgodnie z zaleceniami lekarza. Najczęściej nakładki nosi się przez kilka godzin dziennie, np. 3-4 godziny. Chociaż rozjaśnianie uzębienia metodą nakładkową jest skuteczne, to wymaga czasu. Jest to spowodowane stężeniem środka wybielającego w preparacie. Środek wybielający nie może być tak silny, jak ten stosowany w gabinetach stomatologicznych, bo nie jest używany pod bezpośrednią kontrolą stomatologa.

Jak szybko i skutecznie wybielić zęby – wybielanie jednoseansowe

Pacjenci, którzy zastanawiają się, jak szybko i skutecznie wybielić zęby, powinni rozważyć skorzystanie z wybielania jednoseansowego, które odbywa się w gabinecie stomatologicznym. Taki zabieg rozjaśniania uzębienia jest najskuteczniejszy, a jednocześnie odbywa się w czasie jednej wizyty.

Profesjonalny zabieg wybielania zębów ma wiele zalet:

 • stomatolog może na bieżąco kontrolować stopień wybielenia zębów,
 • zabieg jest wykonywany pod ścisłą kontrolą lekarza, dzięki czemu jest bezpieczny – ryzyko uszkodzenia tkanek miękkich jest minimalne,
 • wybielanie jest skuteczne – stężenie środka wybielającego jest duże (od 25 do 30 proc.),
 • rozjaśnienie uzębienia odbywa się na jednej wizycie – najczęściej trwa ona ok. 1,5 godziny,
 • efekty wybielania są długotrwałe – pacjenci, którym zależy na jak najlepszym rezultacie, mogą powtórzyć zabieg.

Dla uzyskania optymalnych efektów w gabinetach stomatologicznych wykorzystuje się specjalne lampy. Światło powoduje, że nadtlenek wodoru (substancja wybielająca) utlenia się na powierzchni zęba. Rezultatem tego procesu jest rozjaśnienie szkliwa.

Zabieg wybielania zębów przy użyciu lampy – podobnie jak metoda nakładkowa – może zostać wykonany tylko po dokładnym przeglądzie uzębienia. Ubytki czy nieszczelne plomby to przeciwwskazania do wybielenia zębów.

Skuteczne wybielanie zębów – o czym pamiętać?

Wybierając wybielanie jednoseansowe, można uzyskać rezultat w postaci rozjaśnienia uzębienia nawet o 14 tonów w skali kolornika Vita. Ten efekt nie utrzyma się jednak długo, jeżeli pacjent nie będzie ściśle przestrzegał zaleceń stomatologa. Bardzo ważne jest, aby:

 • przez kilka kolejnych dni stosować białą dietę, czyli spożywać pokarmy białe (np. ser, jogurty), eliminując tym samym z jadłospisu produkty barwiące (np. kawa, wino),
 • na co najmniej 7 dni odstawić palenie papierosów,
 • kawę czy herbatę wprowadzić do diety dopiero po upływie 14 dni od zabiegu.

Jak wybielić zęby metodami domowymi?

Domowe metody wybielania zębów cieszą się dużą popularnością, bo są ogólnodostępne i tanie. Niestety, nie są one do końca skuteczną metodą wybielania – na pewno nie osiągniemy dzięki nim takich efektów, jakie zagwarantuje nam profesjonalny zabieg. Co więcej, trzeba zachować ostrożność, bo niektóre metody opisywane w internecie mogą okazać się nie tylko nieskuteczne, ale nawet niebezpieczne. Jeśli interesuje nas lekkie rozjaśnienie uzębienia, warto wypróbować:

 • kurkumę (przyprawę kuchenną) – wykazuje właściwości wybielające; można ją wymieszać z pastą do zębów,
 • sodę oczyszczoną – skutecznie usuwa osad z powierzchni zębów; również można ją dodać bezpośrednio do pasty do zębów, należy jednak bardzo uważać, bo jej długotrwałe stosowanie może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa oraz nadwrażliwości zębów,
 • aktywny węgiel – ma zdolność pochłaniania zanieczyszczeń i ściera osad nazębny, dzięki czemu również pomaga w rozjaśnieniu zębów.

Osoby, które marzą o białym uśmiechu, często sięgają także po pasty wybielające i specjalne płukanki do jamy ustnej. Czy to skuteczne sposoby wybielania zębów? Aby produkty te były bezpieczne, zawierają niskie stężenie środka wybielającego. To główny powód, dla którego nie są tak skuteczne, jak wybielanie zębów w gabinetach dentystycznych.

Pacjentów zainteresowanych wybielaniem zębów w gabinecie dentystycznym zachęcamy do zapoznania się z artykułem „Wybielanie zębów – ile kosztuje?”.