Do korygowania wad zgryzu wykorzystuje się aparaty ortodontyczne stałe i ruchome. Alternatywą dla nich są nakładki ortodontyczne Clear Aligner. Dla kogo są one przeznaczone? Czy za ich pomocą można usunąć wszystkie wady zgryzu? Odpowiadamy.

Nakładki ortodontyczne Clear Aligner – podstawowe informacje

Clear Aligner to nakładki ortodontyczne, które zostały stworzone w Niemczech. Są one wykonywane metodą termoformowania, która pozwala nadać im pożądany kształt. Jeżeli ortodonta uzna, że wady zgryzu stwierdzone u pacjenta można skorygować za pomocą nakładek Clear Aligner, pobiera on wycisk szczęki. Aby nakładki ortodontyczne były skuteczne, dla każdego pacjenta przygotowuje się je indywidualnie w laboratorium, w oparciu właśnie o taki wycisk.

Korzystanie z nakładek ortodontycznych Clear Aligner jest niezwykle wygodne. Aby je zdjąć, pacjent nie potrzebuje pomocy specjalisty. Leczenie wad zgryzu za pomocą Clear Aligner nie powoduje też dyskomfortu, który może pojawić się podczas korzystania ze standardowego aparatu ortodontycznego

Dla kogo Clear Aligner?

Z aparatu ortodontycznego Clear Aligner może korzystać zarówno młodzież powyżej 16. roku życia, jak i osoby dorosłe. Leczenie wad zgryzu za pomocą nakładek ortodontycznych ortodonci wdrażają u pacjentów:

 • u których stwierdzono m.in.: diastemę, stłoczenie zębów lub zgryz otwarty,
 • po leczeniu wad zgryzu aparatem stałym – gdy u pacjenta zdiagnozowano jedną z nawracających wad,
 • którzy obawiają się negatywnych skutków noszenia aparatu stałego (np. usuwania zębów) i chcą leczyć wady zgryzu, korzystając z bezinwazyjnych metod,
 • którzy ze względów estetycznych nie chcą korzystać z aparatu stałego – Clear Aligner to przezroczyste nakładki, dzięki czemu nie rzucają się one w oczy,
 • którym zależy na jak najszybszym osiągnięciu celu – leczenie nakładkami ortodontycznymi Clear Aligner jest krótsze niż tradycyjnymi aparatami stałymi.

Czy korzystanie z nakładek Clear Aligner jest bolesne?

Użycie nakładek Clear Aligner wiąże się z mniejszym dyskomfortem niż noszenie aparatu stałego, ale każdy pacjent musi się do nich przyzwyczaić. W początkowej fazie terapii pacjent może czuć ucisk. Po tym etapie noszenie nakładek nie wiąże się już z dyskomfortem. Warto pamiętać, że nakładki są wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta, dlatego są one doskonale dopasowane do jego zgryzu.

Aby nakładki ortodontyczne Clear Aligner skorygowały wadę zgryzu, pacjent musi korzystać z nich od kilku do kilkunastu godzin na dobę. Często ortodonci zalecają ściąganie nakładek jedynie na czas posiłków i higieny jamy ustnej. Zarówno zakładanie, jak i zdejmowanie nakładek ortodontycznych Clear Aligner jest łatwe i szybkie.

Czy nakładki ortodontyczne Clear Aligner można stosować przy każdej wadzie zgryzu?

O tym, czy pacjent będzie mógł korzystać z nakładek ortodontycznych Clear Aligner decyduje ortodonta po przeprowadzeniu niezbędnych badań i wykonaniu modeli gipsowych. Nie zawsze wdrożenie leczenia opartego na takim aparacie jest możliwe. Najczęściej za pomocą nakładek Clear Aligner koryguje się:

 • diastemę,
 • zgryz otwarty, zgryz głęboki i zgryz krzyżowy,
 • stłoczenie zębów.

Ile trwa leczenie za pomocą nakładek ortodontycznych Clear Aligner?

Korygowanie wad zgryzu za pomocą nakładek ortodontycznych Clear Aligner odbywa się szybciej niż w przypadku stosowania standardowych aparatów stałych. Pierwszy etap zawsze trwa 3 tygodnie. W tym czasie pacjent w każdym następnym tygodniu korzysta z jednej z trzech otrzymanych nakładek – soft, medium i hard. Po zakończeniu pierwszego etapu leczenia ortodonta ocenia postępy i pobiera wycisk do kolejnych nakładek. Liczba etapów leczenia zależy od wady zgryzu – najczęściej jest to od 3 do 20 etapów.

Po zakończeniu leczenia pacjent otrzymuje jeszcze aparat retencyjny, czyli nakładki, które pozwalają utrwalić uzyskany efekt. Czas korzystania z nich jest uzależniony od długości leczenia – im leczenie trwało dłużej, tym dłużej pacjent będzie nosił aparat retencyjny.

Jakie są zalety i wady korzystania z nakładek Clear Aligner?

Nakładki ortodontyczne Clear Aligner mają wiele zalet. Przede wszystkim pozwalają korygować wady zgryzu w sposób bezinwazyjny. Nie powodują też dyskomfortu, który może pojawiać się w przypadku stałych aparatów – nakładki nie drażnią błony śluzowej jamy ustnej i są niezauważalne. Znaczenie ma także łatwość utrzymania ich w czystości. Dobrą informacją dla pacjentów jest niewątpliwie krótszy czas leczenia i niższa niż w przypadku aparatów stałych cena.

Główną wadą nakładek ortodontycznych Clear Aligner jest to, że za ich pomocą nie można korygować wszystkich wad zgryzu.

Jak przebiega leczenie?

Korygowanie wad zgryzu przy użyciu Clear Aligner przebiega podobnie jak w przypadku leczenia klasycznym (metalowym) aparatem ortodontycznym. Zanim pacjent otrzyma nakładki ortodontyczne na zęby, konieczne będą:

 • konsultacja z lekarzem ortodontą – w trakcie pierwszej wizyty ortodonta ocenia, czy wada zgryzu kwalifikuje się do leczenia przy użyciu Clear Aligner,
 • wykonanie zdjęcia (cefalometrycznego i pantomograficznego) oraz pobranie wycisków – jeżeli przezroczyste nakładki Clear Aligner mogą skorygować wadę zgryzu u pacjenta,
 • opracowanie planu leczenia – ortodonta opracowuje plan leczenia przy użyciu Clear Aligner i określa jego czas; przezroczyste nakładki Clear Aligner są wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta.

Jak wygląda leczenie wad zgryzu aparatem Clear Aligner? Nakładki działają w sposób analogiczny jak aparat – oddziałują na zęby, przesuwając je w pożądanym kierunku. Od wady zgryzu zależy, ile etapów leczenia ortodonta będzie musiał zaplanować.

Aparat Clear Aligner pacjent używa do momentu skorygowania wady zgryzu, przy czym leczenie trwa krócej niż przy użyciu standardowego aparatu ortodontycznego. Leczenie kończy się okresem retencji – wówczas pacjent korzysta z aparatu retencyjnego.

Clear Aligner – opinie pacjentów

Jak aparaty Clear Aligner są oceniane przez pacjentów? Czy opinie pacjentów na temat przezroczystych nakładek są pozytywne? Szyna Clear Aligner nie może zostać zastosowana u wszystkich pacjentów chcących uzyskać prosty uśmiech. Osoby, które skorzystały z tej metody korygowania wad zgryzu, mają pozytywne wrażenia. Powodem są zalety, jakie mają nakładki ortodontyczne Clear Aligner, a przede wszystkim możliwość zdjęcia ich w każdej chwili, co ułatwia higienę jamy ustnej. Znaczenie ma też krótszy czas leczenia.

W Specjalistycznym Centrum Ortodoncji Ortolingwa (ul. Grzegórzecka 49/2, Kraków) prowadzimy leczenie wad zgryzu przy użyciu nakładek Clear Aligner. Osoby zainteresowane pozyskaniem dodatkowych informacji lub leczeniem przy użyciu przezroczystej, spersonalizowanej szyny Clear Aligner, zapraszamy na konsultację ortodontyczną. Nasz ortodonta udzieli specjalistycznej i szczegółowej porady.