Przed założeniem aparatu ortodontycznego konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów i wymienienie starych plomb. Ponieważ przez kolejne 2 lata dbanie o uzębienie będzie utrudnione, ortodonci kierują pacjentów również na higienizację, czyli procedurę, której celem jest usunięcie kamienia z zębów. Czeka Cię skaling, piaskowanie i fluoryzacja zębów? Dowiedz się, na czym polegają te zabiegi i jak się do nich przygotować.

Na czym polega skaling zębów?

Skaling zębów to skuteczna metoda usuwania kamienia nazębnego (złogów kamiennych). Osadza się on przede wszystkim w przestrzeniach zębowych i jest niebezpieczny dla zdrowia. Nagromadzone złogi sprzyjają rozwojowi próchnicy i paradontozy, mogą również powodować krwawienia z dziąseł. Jak dochodzi do powstania kamienia nazębnego? Mimo codziennej pielęgnacji jamy ustnej nie jesteśmy w stanie usunąć wszystkich zanieczyszczeń. Te z kolei pod wpływem śliny ulegają mineralizacji – zamieniają się w twarde i ciemne złogi kamienne.

Współcześnie w gabinetach dentystycznych wykonuje się skaling zębów tradycyjny (mechaniczny), laserowy, chemiczny i ultradźwiękowy. Ten ostatni jest najpopularniejszy – ultradźwięki skutecznie kruszą kamień. O tym jednak, jak złogi kamienne zostaną usunięte, decyduje lekarz. Wybór metody jest podyktowany zarówno stanem zdrowia pacjenta, jak i umiejscowieniem kamienia nazębnego. Skaling zębów najczęściej jest bezbolesny. U osób z niską tolerancją na ból może jednak pojawić się uczucie dyskomfortu.

Chcesz skutecznie pozbyć się kamienia nazębnego? Umów się na skaling w Specjalistycznym Centrum Ortodoncji w Ortolingwa. Znajdziesz nas pod adresem: ul. Grzegórzecka 49/2, Kraków.

Na czym polega piaskowanie zębów?

Uzupełnieniem skalingu jest piaskowanie zębów. Zabieg ten wykonuje się przy pomocy piaskarki. Urządzenie to pracuje pod wysokim ciśnieniem, rozpylając na zębach drobny piasek dentystyczny. Dzięki niewielkim wymiarom dociera on nawet do trudno dostępnych zakamarków. Rezultatem zabiegu jest oczyszczenie zębów z resztek kamienia nazębnego, zanieczyszczeń, osadów i przebarwień, które również mogą pojawić się na zębach. Piaskowanie zębów kończy się ich polerowaniem. Na tym etapie zęby oczyszcza się przy pomocy specjalnej pasty, gumki lub szczotki.

Piaskowanie zębów jest zabiegiem bezbolesnym, który nie niszczy szkliwa. Pacjenci często jednak skarżą się na słonawy posmak, który utrzymuje się po zakończeniu procedury. To efekt zastosowania piasku dentystycznego. Aby zniwelować dyskomfort pacjentów, w gabinetach dentystycznych coraz częściej korzysta się z piasków smakowych, np. wiśniowego czy miętowego. Zabieg piaskowania – wraz z polerowaniem – trwa ok. 30 minut.

Szukasz gabinetu dentystycznego, w którym wykonasz skaling i piaskowanie zębów? Zapraszamy do Centrum Ortolingwa. Mieścimy się pod adresem: ul. Grzegórzecka 49/2, Kraków.

Na czym polega fluoryzacja zębów?

Kompleksowy zabieg higienizacji zębów obejmuje skaling, piaskowanie i fluoryzację. Celem fluoryzacji jest zapobieganie próchnicy i wzmocnienie szkliwa (fluor ma zdolność remineralizacji szkliwa – wspomaga odtwarzanie niewielkich uszkodzeń). W gabinetach dentystycznych wykonuje się ją przy użyciu żeli lub lakierów – to tzw. fluoryzacja kontaktowa. Po nałożeniu cienkiej warstwy preparatu dochodzi do uwolnienia jonów fluorkowych. Ponieważ warstwa utrzymuje się na powierzchni zębów nawet do kilku godzin, tuż po zabiegu nie należy pić i spożywać posiłków.

Zabieg fluoryzacji wykonuje się u zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Ponieważ jednak fluor w nadmiarze szkodzi, jego dawkę lekarz ustala po przeprowadzeniu wywiadu. Zabieg jest bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut. Jeżeli jest przeprowadzany pod nadzorem lekarza, jest też całkowicie bezpieczny.

Higienizacja jamy ustnej – wskazania

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja zębów to zabiegi wykonywane nie tylko u pacjentów, których czeka leczenie ortodontyczne. Systematycznie na dokładne oczyszczanie uzębienia powinni umawiać się pacjenci:

  • ze skłonnością do próchnicy – fluoryzacja jej zapobiega,
  • mający problem z kamieniem nazębnym – regularne oczyszczanie zębów ze złogów kamiennych zapobiega rozwojowi różnych schorzeń,
  • regularnie spożywający produkty pozostawiające osad na zębach (np. kawę i herbatę) oraz palący papierosy.

Higienizacja jamy ustnej często jest wykonywana u pacjentów przed wybielaniem zębów. Jeżeli interesuje Cię wybielanie zębów, zajrzyj do artykułu „Jak skutecznie wybielić zęby?”.

Aby efekty uzyskane w wyniku higienizacji jamy ustnej utrzymały się na długo, pacjenci muszą pamiętać o prawidłowej pielęgnacji uzębienia. Zęby powinni szczotkować po każdym posiłku, a jeżeli nie jest to możliwe, to przynajmniej oczyścić je przy pomocy nici dentystycznej.