Pacjenci korzystający z metalowego aparatu ortodontycznego podczas wizyt kontrolnych muszą wybrać kolor ligatur, czyli gumek znajdujących się w zamkach. Okazuje się, że nie wszystkie barwy dobrze komponują się z aparatem. Kiedy sprawdzą się ligatury w kolorze pudrowego różu i czy czarne gumki to dobry wybór?

Po co są ligatury ortodontyczne?

Ligatury ortodontyczne są nieodłącznym elementem klasycznego, metalowego aparatu ortodontycznego. Ich zadaniem jest utrzymywanie drutu w zamkach. Z uwagi na materiał, z którego są wykonane oraz ze względów higienicznych ligatury są wymieniane na każdej wizycie kontrolnej u ortodonty.

Zwłaszcza pacjenci na początku leczenia ortodontycznego mylą ligatury z wyciągami ortodontycznymi. O wyciągach przeczytasz w artykule Wyciągi ortodontyczne: małe kompendium wiedzy.

Kolory gumek na aparat – o czym pamiętać?

Gumki ortodontyczne są dostępne w różnych kolorach. Czy kolory ligatur mają jakiekolwiek znaczenie? Wszystkie gumki do aparatu – niezależnie od koloru – są produkowane z tego samego materiału. Jednak przy wyborze koloru gumek do aparatu istotne są nie tylko preferencje pacjenta, ale również:

  • Nawyki żywieniowe – pacjentom, którzy korzystają z aparatu ortodontycznego, nieprzypadkowo zaleca się stosowanie tzw. białej diety. To prosty sposób na to, aby zminimalizować ryzyko przebarwienia ligatur.
  • Stan uzębienia – zęby przed zabiegiem higienizacji nie będą się korzystnie prezentować z białymi ligaturami. Z kolei gumki czarne – mimo dużego kontrastu – mogą sprawiać wrażenie, że zęby są popsute.
  • Wykonywany zawód – pacjent kolory gumek na aparat może dobrać, biorąc pod uwagę swoją profesję. Przykładowo przedstawiciel handlowy, który ma styczność z klientami, nie powinien wybierać gumek w kolorach rzucających się w oczy.

Białe czy pastelowe (np. jasny błękit, pudrowy róż) gumki mogą ulec przebarwieniu. Kolory te zmieniają również odcień – w rezultacie gumki już nawet po kilku dniach mogą wyglądać nieestetycznie. 

Kolory ligatur – jaki kolor gumek na aparat?

Jakie kolory gumeczek są do wyboru?

Kolory ligatur, wśród których może wybierać pacjent, zależą od gabinetu ortodontycznego. Większość gabinetów jest dobrze wyposażona – do wyboru jest kilka czy nawet kilkanaście kolorów ligatur. Na jakie kolory gumek ortodontycznych warto się zdecydować? Szeroka paleta barw nie ułatwia zadania i dlatego przygotowaliśmy kilka propozycji, wskazując na zalety i wady poszczególnych kolorów gumeczek ortodontycznych.

Kolorowe gumki na aparat

Aparat ortodontyczny z ligaturami w różnych kolorach to rozwiązanie, na które decydują się przede wszystkim najmłodsi pacjenci. To sposób, aby uzyskać „tęczowy” uśmiech, którego będą mogli zazdrościć rówieśnicy. Z kolei dla dorosłych pacjentów gumki w różnych barwach to z reguły propozycja zbyt odważna – preferują oni ligatury w jednym kolorze.

Różowe gumki do aparatu

Różowe gumki do aparatu są bardzo popularne wśród dorosłych, którzy zdecydowali się na skorygowanie wady zgryzu. Ortodonci polecają te gumki ortodontyczne przede wszystkim tym pacjentom, którym zależy na dyskrecji. Kolor różowy nie rzuca się w mocno w oczy, dobrze też komponuje się z metalowymi elementami aparatu.

Niebieskie gumki do aparatu

Nie tylko różowe gumki cieszą się dużą popularnością. Pacjenci często wybierają też niebieskie gumki do aparatu ortodontycznego. Powodem jest uzyskany dzięki nim rezultat – optyczne wybielenie zębów. Ten kolor gumek preferują też osoby, którym zależy na wyeksponowaniu aparatu ortodontycznego.

Bordowe gumki na aparat

Ciekawie na aparacie ortodontycznym prezentują się bordowe gumki. To dobra alternatywa dla ligatur w innych ciemnych odcieniach – zęby nie wyglądają na brudne czy zepsute. Bordowe gumki są eleganckie i nie ulegają przebarwieniom. To główne powody, dla których ten kolor na stałe zagościł w palecie gumek dostępnych w gabinetach ortodontycznych.

Szare gumki do aparatu

Kolory gumeczek do aparatów nie ograniczają się jedynie do żywych i intensywnych barw. Dobrym przykładem są szare ligatury. Kiedy warto wybrać ten kolor ligatur do aparatu? Gumki z materiału o szarej barwie są neutralne. Z tego względu są szczególnie popularne wśród pacjentów, którym zależy na dyskrecji i zminimalizowaniu widoczności aparatu.

Przezroczyste gumki na aparat

Łuk w aparacie ortodontycznym może być podtrzymywany również przez transparentne gumki. Ten kolor nie jest jednak szczególnie popularny, zwłaszcza wśród pacjentów, którzy odwiedzają gabinet ortodontyczny już od dłuższego czasu. Powodem są właściwości przezroczystych gumek – szybko żółkną i w efekcie nie prezentują się najlepiej.

Czarne gumki w aparacie

Jeszcze inną propozycją są czarne gumki na aparacie. Gumki w tym kolorze są szczególnie popularne wśród nastolatków, którzy chcą się dzięki nim wyróżnić. Czarne ligaturki nie są jednak przeznaczone wyłącznie dla buntowników – chętnie korzystają z nich pacjenci, którzy nie chcą przejść na białą dietę i obawiają się przebarwień. Na czarnych ligaturach nie będą one widoczne.

Barwienie ligatur ortodontycznych – na jakie produkty uważać?

Kolory gumek na aparat ortodontyczny to nie tylko kwestia preferencji pacjenta, ale również estetyki. Ligatury wykonane z materiałów w jasnych kolorach mogą ulegać przebarwieniom pod wpływem spożywanych produktów. Które artykuły spożywcze najczęściej powodują zmianę barwy gumek ortodontycznych? Lista jest długa, a znajdują się na niej m.in.:

  • Czerwone wino – powoduje przebarwienia ligatur, ma też destrukcyjny wpływ na szkliwo, a to z uwagi na kwaśny odczyn. Z tego względu lepiej z niego zrezygnować na czas leczenia ortodontycznego.
  • Kawa i herbata – kolorowe gumki na aparat mogą zmienić swoją barwę zarówno pod wpływem kawy, jak i herbaty. Odpowiedzialne są za to np. taniny (garbniki naturalne), które występują w tym drugim napoju.
  • Niektóre przyprawy – curry, kurkuma czy czerwona papryka – to przykładowe produkty spożywcze, które mogą spowodować, że kolory gumek utrzymujących łuk w zamkach będą prezentować się nieestetycznie.

Na jakie gumki do aparatu należy się zdecydować? Każdy kolor ligatur ma swoje zalety i wady – wskazanie barwy, która będzie odpowiednia dla wszystkich pacjentów, jest niemożliwe. Przy wyborze warto kierować się zarówno własnymi upodobaniami, jak i właściwościami gumek w poszczególnych kolorach.

W Specjalistycznym Centrum Ortodoncji Ortolingwa (ul. Grzegórzecka 49/2, Kraków) prowadzimy leczenie wad zgryzu przy użyciu nakładek Clear Aligner. Osoby zainteresowane pozyskaniem dodatkowych informacji lub leczeniem przy użyciu przezroczystej, spersonalizowanej szyny Clear Aligner, zapraszamy na konsultację ortodontyczną. Nasz ortodonta udzieli specjalistycznej i szczegółowej porady.

Dowiedz się więcej na temat leczenia ortodontycznego: