Wizyta u dentysty czy ortodonty dla pacjenta może wiązać się ze stresem. Marzysz o prostych, zadbanych zębach? Osoby podejmujące leczenie ortodontyczne często mają wiele obaw i wątpliwości. Jak wybrać ortodontę i ile kosztuje pierwsza wizyta u ortodonty? Czy trzeba mieć skierowanie do ortodonty? I wreszcie: co robi ortodonta na pierwszej wizycie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Po pierwsze: jak wybrać odpowiedniego ortodontę?

Pacjenci, którzy nie mają wykształcenia medycznego, nie są w stanie rzetelnie ocenić fachowości lekarza. Z tego względu wybierając ortodontę, najczęściej kierują się rekomendacjami rodziny i znajomych lub opiniami zamieszczonymi na branżowych portalach. Ty również? Pamiętaj zatem, aby zwrócić uwagę na sposób, w jaki ortodonta przeprowadził z Tobą wywiad. Im bardziej będzie on szczegółowy, tym lepiej. Wskazówką są też odpowiedzi na Twoje pytania – każda z nich powinna być dla Ciebie satysfakcjonująca.

Pierwsza wizyta u ortodonty wywołuje duże emocje. Prawdopodobnie nie zwrócisz uwagi na czas, jaki poświeciłeś na dojazd do gabinetu ortodontycznego. Tymczasem jego bliskość do Twojego miejsca zamieszkania ma znaczenie. Leczenie ortodontyczne trwa co najmniej 2 lata, a w tym czasie odbywają się systematyczne wizyty kontrolne. Trzeba też pamiętać, że aparat ortodontyczny może ulec awarii, a wówczas przydaje się mieć ortodontę „pod ręką”.

Po drugie: ile kosztuje pierwsza wizyta u ortodonty?

Cena często jest jednym z ważniejszych czynników decydujących o wyborze specjalisty. Ile kosztuje pierwsza wizyta u ortodonty? W Specjalistycznym Centrum Ortodoncji Ortolingwa pacjenci nie płacą za konsultację ortodontyczną – pierwsza wizyta jest bezpłatna. Centrum działa też w sposób transparentny – zamieszczony na firmowej stronie cennik dostępny jest dla wszystkich pacjentów.

Leczenie ortodontyczne nie należy do najtańszych. Cena za jeden łuk standardowego, czyli metalowego aparatu ortodontycznego, zaczyna się od 1750 zł. Z tego względu Ortolingwa proponuje uczniom, studentom i rodzinom atrakcyjny 10 proc. rabat. Koszt leczenia ortodontycznego można też sfinansować, korzystając z płatności ratalnych.

Po trzecie: czy do ortodonty jest potrzebne skierowanie?

Pacjenci często zastanawiają się, czy do ortodonty jest potrzebne skierowanie. Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna – nie jest. Leczenie ortodontyczne na NFZ jest mocno ograniczone. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Zdrowia skorzystać mogą z niego wyłącznie dzieci do 12. roku życia. Ortodonta dziecięcy prowadzi leczenie jedynie z zastosowaniem aparatu ruchomego. Skierowanie do lekarza nie jest potrzebne, a brak rejonizacji powoduje, że pacjenci mają dowolność w wyborze gabinetu ortodontycznego.

Z oczywistych względów skierowanie do ortodonty nie jest także potrzebne osobom zamierzającym leczyć wady zgryzu w prywatnych gabinetach. Warto przy tym dodać, że dla dorosłych pacjentów jest to jedyna dostępna opcja – nawet gdyby chcieli, nie mają możliwości skorzystania z oferty ortodontów współpracujących z NFZ.

Po czwarte: co robi ortodonta na pierwszej wizycie?

Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty? Okazuje się, że nie ma się czego bać. To właśnie w jej trakcie lekarz zbiera wywiad i ustala z pacjentem cele leczenia. Integralną częścią tej wizyty jest też badanie jamy ustnej, zębów oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Szczególnie w przypadku najmłodszych pacjentów istotne jest określenie przyczyny wad zgryzu. Z tego względu ortodonta zwraca uwagę na to, jak pacjent mówi i czy ma złe nawyki.

W gabinetach ortodontycznych na każdy przypadek patrzy się całościowo. W skorygowaniu wad zgryzu może pomóc wyeliminowanie wad postawy czy modyfikacje w obrębie diety. Gdy już wiesz, jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty, pozostaje tylko prawidłowo się do niej przygotować.

Pierwsza wizyta u ortodonty – jak się przygotować?

Przed znalezieniem ortodonty i umówieniem się do niego na wizytę, należy wyleczyć wszystkie zęby. Dzięki temu przesuwanie terminu rozpoczęcia leczenia nie będzie konieczne.

Jeżeli wybierasz się do ortodonty, to zapewne masz ku temu konkretny powód. Postaraj się jednak go określić. Najczęstsze przyczyny leczenia w gabinecie ortodontycznym to:

  • nieprawidłowy zgryz, który może być wrodzony lub nabyty,
  • nadmierne zaciskanie lub zgrzytanie zębami,
  • problemy z wymową, ale również z zamykaniem ust,
  • złe ułożenie zębów, spowodowane na przykład nadmiernym stłoczeniem lub szparami pomiędzy nimi.

Powodem może być również skierowanie od innego lekarza, między innymi dentysty lub lekarza pierwszego kontaktu.

Nie zwlekaj – zacznij leczenie ortodontyczne jak najwcześniej!

Leczenie ortodontyczne u dzieci oraz nastolatków przebiega o wiele łatwiej niż u dorosłych. Dlatego najmłodsi już od 7. roku życia powinni korzystać z pomocy specjalistów. W wielu przypadkach nieleczenie zębów mlecznych powoduje spore problemy w późniejszych latach. Dodatkowym plusem jest, że dziecko, które od wczesnych lat chodzi do dentysty lub ortodonty, przyzwyczaja się do wizyt.

Jeżeli chodzi o leczenie ortodontyczne nastolatków, to najlepszy jest do tego okres między 11. a 17. rokiem życia. Istnieją wtedy bowiem o wiele większe szanse na skorygowanie wad zgryzu. Szybka reakcja może w przyszłości oszczędzić bólu, niepotrzebnych zmartwień i wydatków.