Każdy człowiek jest inny, zatem również zgryz każdej osoby wygląda inaczej. Niektórzy mają szczęście i rodzą się z prostymi zębami, ale są też tacy, którzy mają dużą wadę uzębienia. W dzisiejszych czasach taka sytuacja nie powinna stanowić dużego problemu, ponieważ ortodoncja znajduje się na bardzo wysokim poziomie. Dzięki temu nawet najbardziej skomplikowane wady można wyleczyć, często wiąże się to jednak z koniecznością ingerencji dentysty. Lekarze często słyszą pytanie: czy trzeba usuwać zęby przed założeniem aparatu ortodontycznego? Wątpliwości pacjentów dotyczą głównie czwórek, piątek i ósemek. Czy usuwanie czwórek, piątek lub ósemek przed założeniem aparatu zawsze jest koniecznością? Dziś już nie, a wszystko dlatego, że gabinety ortodontyczne korzystają z nowoczesnych rozwiązań.

Stopień wady zgryzu jest najistotniejszy

W ortodoncji do pacjenta podchodzi się indywidualnie. Zatem nie otrzymasz tutaj równoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy będziesz musiał mieć usunięte jakieś zęby przed założeniem aparatu ortodontycznego. Wszystko zależy od tego, jak duża jest wada Twojego zgryzu. Zauważ również, że choć usunięcie jakiegoś zęba może Ci się wydawać drastyczne, to w niektórych przypadkach jest konieczne. Początkowy wygląd może być niekorzystny, lecz dzięki temu w przyszłości będziesz cieszył się prostym i pięknym uśmiechem.

Usuwanie czwórek do aparatu może być konieczne wówczas, gdy ortodonta stwierdzi stłoczenie zębów. W przypadku tej wady zęby wyrastają pod niewłaściwym kątem, gdyż mają za mało miejsca. W rezultacie nachodzą na siebie. Wówczas usunięcie czwórek lub piątek pozwala wygospodarować w łuku zębowym przestrzeń dla innych zębów. Czasem jednak wystarczy wdrożyć leczenie, którego efektem będzie rozszerzenie szczęki – ortodonta może zastosować aparaty Damon lub Hyrax.

Jaki jest stan zdrowia zębów?

Przed udaniem się na wizytę do ortodonty powinieneś przejść leczenie stomatologiczne. Dentysta usunie wszelkie ubytki, zdiagnozuje również ewentualne problemy, np. z próchnicą i zastosuje odpowiednie leczenie. Jeżeli okaże się że stan zdrowia jakiegoś zęba nie jest najlepsz, wówczas usunięcie go może okazać się konieczne.

Ustalenie stopnia wady zgryzu

Przed ostateczną decyzją związaną ze sposobem leczenie oraz ewentualnym usunięciem zębów, będziesz musiał podjąć parę czynności. Pierwszym jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego, dzięki któremu specjalista widzi dokładnie wszystkie zęby. Konieczne jest również boczne zdjęcie czaszki oraz fotograficzne udokumentowanie całego uzębienia przed rozpoczęciem procesu prostowania uzębienia. Po wykonaniu wszystkich wspomnianych czynności lekarz będzie mógł dokładnie stwierdzić, jakie kroki należy podjąć i który aparat ortodontyczny będzie najlepszy.

Wyrywanie zębów do aparatu stałego – kiedy to konieczne?

Usuwanie zębów do aparatu ortodontycznego może być niezbędne, ale tylko w niektórych sytuacjach. Przeprowadzenie bezekstrakcyjnego leczenia ortodontycznego nie jest możliwe u pacjentów, u których:

  • ósemki są zniszczone – przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów. Jeżeli dentysta uzna, że ząb nie nadaje się do leczenia, konieczne będzie jego usunięcie;

  • ósemki zatrzymały się (nie wyrosły do końca) – ząb może ukrywać się pod dziąsłem i tym samym nie być widocznym. Wówczas stomatolodzy mówią o tzw. zębie zatrzymanym. Takie zęby się usuwa, gdyż powodują ból;

  • jest za mało miejsca, by ustawić wszystkie zęby w łuku – zdarza się, że zęby nachodzą na siebie, a w łuku zębowym brakuje miejsca. Wówczas również konieczne jest usunięcie niektórych zębów (np. czwórek), by zrobić miejsce dla innych.

W ostatnim przypadku zęby są ustawiane w łuku tak, aby zamaskować brak zęba. Usuwanie zębów przed założeniem aparatu nie ma zatem negatywnego wpływu na ostateczny efekt – nie musisz się obawiać, że braki będą widoczne.

usmiech2

Usuwanie zębów do aparatu a termin jego założenia

Jeżeli ortodonta uzna, że usunięcie niektórych zębów przed założeniem aparatu ortodontycznego jest niezbędne, to termin założenia aparatu zostanie odsunięty w czasie. Dlaczego i o ile? Usunięcie zęba (lub zębów) oznacza naruszenie struktury wokół niego. To z kolei oznacza, że potrzebny jest czas, by zagoić powstałe rany. Z tego względu założenie aparatu ortodontycznego przesuwa się najczęściej o dwa tygodnie.

W tym czasie dziąsła mają czas, by się zagoić. Trzeba pamiętać, że po założeniu aparatu ortodontycznego u pacjenta może wystąpić dyskomfort. Właśnie dlatego (by go zminimalizować) ortodonci odkładają w czasie założenie aparatu u pacjentów, u których było konieczne wyrwanie zębów do aparatu stałego.

Usuwanie zębów w czasie leczenia ortodontycznego

Ortodoncja nieustannie się rozwija – ortodonci mają do dyspozycji całą paletę narzędzi, w tym również nowoczesne aparaty, dzięki którym mogą rozszerzyć szczękę. Dzięki temu nie zawsze trzeba usuwać ósemki do aparatu ortodontycznego. Może zdarzyć się tak, że ortodonta wdroży leczenie i na wizytach kontrolnych będzie sprawdzał, czy przebiega ono zgodnie z założonym planem. Jeżeli okaże się, że nie, to dopiero wówczas – czyli w trakcie procesu leczenia – ortodonta może zdecydować o usunięciu wspomnianych ósemek, czwórek czy piątek.

Usunięcie zębów w czasie leczenia ortodontycznego wcale nie musi wiązać się z jego przerwaniem. W dużej mierze zależy to jednak od tego, czy zamki i druty znajdują się na zębach, które mają być usunięte.

Bezekstrakcyjne leczenie ortodontyczne jest możliwe

Czy do aparatu trzeba wyrywać zęby? Odpowiedź jest negatywna. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, z których mogą obecnie korzystać ortodonci, w gabinetach ortodontycznych coraz częściej praktykowane jest leczenie bezekstrakcyjne. Również w Specjalistycznym Centrum Ortodoncji Ortolingwa w Krakowie specjalizujemy się w prowadzeniu leczenia ortodontycznego bezekstrakcyjnego.

Jeżeli chcesz zadbać o swój uśmiech, zależy Ci na prostych zębach, skorzystaj z konsultacji ortodontycznej. Jest ona bezpłatna, a podczas wizyty dowiesz się, czy stwierdzona u Ciebie wada zgryzu będzie mogła zostać wyleczona bez konieczności usuwania zębów.