Aparat ortodontyczny to nie tylko dążenie do zdrowego uzębienia, ale także wzmożone dbanie o utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Należy również zwrócić uwagę na inny istotny czynnik. Chodzi tu oczywiście o zmianę diety, co jest szczególnie ważne w pierwszych dniach po założeniu stałego aparatu ortodontycznego. W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na jedno z najczęściej zadawanych pytań: co można jeść po założeniu aparatu ortodontycznego?

Czy po założeniu aparatu ortodontycznego można jeść?

Jeszcze kilkanaście lat temu wychodząc z gabinetu stomatologicznego, pacjenci otrzymywali zalecenie, by wstrzymać się z jedzeniem czy piciem przez kilka kolejnych godzin. Czy po założeniu aparatu można jeść od razu? Ortodoncja – podobnie jak stomatologia – nieustannie się rozwija i dlatego dziś pacjenci rzadko kiedy słyszą takie rekomendacje. Najprawdopodobniej pierwszy posiłek będziesz mógł zjeść od razu po założeniu aparatu ortodontycznego. Jeżeli masz jednak wątpliwości, twój ortodonta odpowie na wszystkie pytania. Pamiętaj też, by zawsze postępować zgodnie ze wskazówkami ortodonty – jeżeli z pewnych powodów zaleci Ci on wstrzymanie się z jedzeniem przez kilka godzin, zastosuj się do otrzymanych wytycznych.

Czy po założeniu aparatu można jeść bez przeszkód? Aparat może utrudniać spożywanie posiłków w pierwszych dniach leczenia – będziesz musiał się do niego przyzwyczaić.

Zmiana diety jest konieczna po założeniu stałego aparatu ortodontycznego

Dieta w czasie pierwszych dni korzystania z aparatu ortodontycznego to przede wszystkim pokarmy płynne. Co jeść przy założonym aparacie ortodontycznym? Najlepiej produkty, które nie wymagają gryzienia i rozdrobnienia. W ciągu pierwszych dni będziesz musiał przyzwyczaić się do aparatu ortodontycznego i dodatkowo nauczyć się go czyścić. To również może powodować dyskomfort – może pojawić się ból. Aby uniknąć dodatkowej niewygody, przygotuj się na zmianę jadłospisu przez kilka pierwszych dni.

Potrawy na pierwsze dni po założeniu aparatu ortodontycznego

Jak już wpomniano, pierwsze dni po założeniu stałego aparatu ortodontycznego często wiążą się z pojawieniem dyskomfortu podczas jedzenia. Z czasem to uczucie mija, jednak warto wtedy zdecydować się na lżejsze, bardziej płynne potrawy, które nie będą sprawiały bólu. Pamiętaj o tym, że na tym etapie blender powinien stać się Twoim dobrym przyjacielem. Dzięki używaniu go możesz dostarczyć organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze w płynnej formie. Zdecyduj się przede wszystkim na koktajle oraz jogurty. Jeżeli chodzi o obiad, najlepiej sprawdzi się rozgotowany ryż w połączeniu na przykład z rozdrobnionymi truskawkami, ale również kasza i makaron. Oczywiście dobrym rozwiązaniem będą też kremy i zupy, między innymi marchewkowa, dyniowa oraz groszkowa. Koniecznie pamiętaj też o tym, by pić odpowiednią ilość wody.

Co jeszcze jeść po założeniu aparatu? Możesz też sięgnąć po miękkie owoce lub ugotować warzywa i następnie zetrzeć je na tarce. Jeżeli lubisz pieczywo i nie jesteś w stanie go sobie odmówić, sięgnij po bułeczki maślane. W pierwszych dniach możesz wypróbować nowe przepisy na musy owocowe, przygotować budyń lub kisiel czy naleśniki z twarożkiem.

kobieta2

O czym należy pamiętać w późniejszej diecie?

Co jeść po założeniu aparatu na zęby? Gdy minie już pierwszy dyskomfort, stopniowo możesz wracać do wcześniejszej diety. Należy jednak pamiętać o kilku szczegółach ułatwiających użytkowanie stałego aparatu ortodontycznego. Dzięki temu uda Ci się również uniknąć trudów związanych z próbami pozbycia się resztek jedzenia, które utknęły między drutami. Oto kilka wskazówek, dzięki którym unikniesz kłopotów z utrzymaniem jamy ustnej w czystości:

  • zrezygnuj ze słodyczy – szczególnie dotyczy to tych ciągnących się,

  • wyeliminuj z diety produkty z ziarnami,

  • odstaw twarde produkty, np. orzechy,

  • nie sięgaj po gumy do żucia.

Napoje i owoce, które barwią aparat ortodontyczny

Zwróć uwagę na to, że wiele napojów barwi aparat ortodontyczny. Szczególnie wino, kawa, soki owocowe oraz herbata powoduje zmianę koloru gumek aparatu. Dlatego najlepiej, jeżeli zdecydujesz się na ich ciemniejszy kolor, na przykład granatowy. Również jedzenie niektórych owoców spowoduje wyblaknięcie lub zmianę barwy gumek, na przykład jagody, porzeczki lub cytrusy. Oczywiście nie oznacza to, że musisz z nich zrezygnować, po prostu dokładnie przemyśl wybór gumek.

Chcesz jeść cytrusy lub nie zamierzasz rezygnować z kawy w czasie leczenia ortodontycznego? Jeżeli nie wiesz, jakiego koloru gumki wybrać, poradź się ortodonty. Wymieniając produkty, które chcesz spożywać po założeniu aparatu na zęby, poznasz ich optymalną barwę. Innych rozwiązaniem problemu przebarwień jest skorzystanie z niewidocznego aparatu ortodontycznego, czyli takiego, który jest mocowany do zębów od strony języka. Specjalistyczne Centrum Ortodoncji Ortolingwa to certyfikowany gabinet techniki lingwalnej – do korygowania wad zgryzu wykorzystujemy najnowsze aparaty ortodontyczne.

Odstaw ciągnące się słodycze

Cukier (również ten zawarty w słodyczach) jest pożywką dla bakterii. Po założeniu aparatu ortodontycznego utrzymanie zębów w czystości jest zadaniem dość trudnym – wymaga dokładności i systematyczności. Jedzenie słodyczy po założeniu aparatu warto zatem ograniczyć – w ten sposób uchronisz zęby przed próchnicą. Przez kolejne dwa lata korzystania z aparatu ortodontycznego postaw na zdrowsze i mniej problematyczne owoce.

kobieta3

Produkty z ziarnami i drobnymi pestkami

Przez cały czas noszenia aparatu stałego powinniśmy omijać produkty z drobnymi ziarnami, jak na przykład chleb z otrębami lub siemieniem lnianym. Jeżeli chodzi o owoce z małymi pestkami, czyli między innymi maliny, truskawki oraz jeżyny, to wystarczy przetrzeć przez sitko. Wszystko, co na nim zostanie, wyrzuć, a resztę z powodzeniem możesz zjeść lub dołączyć do zdrowego i smacznego koktajlu.

Dlaczego te produkty należy wyeliminować z diety po założeniu aparatu ortodontycznego? Drobinki, np. ziarna, mogą dostać się w trudno dostępne miejsca, z których niełatwo będzie Ci je usunąć. W czasie korzystania z aparatu najlepiej jeść rzeczy, które się nie ciągną, nie kleją i nie są drobne, gdyż z jednej strony utrudniają one utrzymanie jamy ustnej w czystości, a z drugiej mogą doprowadzić do uszkodzenia aparatu ortodontycznego.

Jedzenie po założeniu aparatu – twarde produkty

Aparat ortodontyczny jest delikatny – zamki czy inne elementy można uszkodzić, gryząc twarde produkty, np. orzechy. Aby uniknąć awarii aparatu, które mogą opóźnić uzyskanie efektów leczenia, powinieneś wyeliminować z jadłospisu twarde produkty. Dotyczy to nie tylko wspomnianych orzechów, ale również jabłek czy gruszek.

Eliminując twarde produkty z diety, nie będziesz musiał umawiać się na dodatkowe wizyty u ortodonty celem skorygowania aparatu. Pamiętaj, że samodzielna naprawa aparatu nie jest dobrym pomysłem – w ten sposób możesz zniweczyć już osiągnięte rezultaty.