Aparat ortodontyczny to obecnie rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób, chcących skutecznie zadbać zarówno o swoje zdrowie, jak i urodę. Piękny, zdrowy uśmiech to m.in. prawidłowo ustawione zęby. Świadomi takiej zależności sięgamy po specjalistyczne leczenie ortodontyczne mniejszych lub większych wad zgryzu, pragnąc, aby nasze zęby ustawiły się w równiutkim szeregu…

W leczeniu ortodontycznym zasadniczą funkcję pełni aparat, pozwalający na skuteczną korektę istniejących nieprawidłowości w naszym zgryzie. Jakie rodzaje aparatów ortodontycznych mamy dzisiaj do dyspozycji? Poniżej przedstawiamy poszczególne warianty, których zastosowanie najczęściej uzależnione jest od kilku podstawowych czynników, tj. wieku pacjenta, stanu jego uzębienia, higieny, rodzaju wady oraz jej nasilenia, a także oczekiwań pacjenta, co do wyglądu aparatu.

APARATY WYJMOWANE

Aparaty wyjmowane to rozwiązanie, które bardzo dobrze się sprawdza w przypadku dzieci i właśnie w tej grupie wiekowej znajduje najczęstsze zastosowanie. Aparaty wyjmowane składają się z akrylowej płytki, elementów wykonanych z drutu, a także z elementów dodatkowych (śruby i sprężyny).

Tego typu aparaty ortodontyczne:

  • wpływają korzystnie na prawidłowe kształtowanie się zgryzu u dzieci
  • zapewniają odpowiednią ilość miejsca dla zębów,
  • pomagają w zwalczaniu nieprawidłowych dziecięcych nawyków, jakimi są m.in. obgryzanie paznokci oraz ssanie palca,
  • eliminują różnego rodzaju dysfunkcje, np. wady wymowy, czy też oddychanie przez usta.

W przypadku aparatów wyjmowanych warto wspomnieć, że skuteczność leczenia ortodontycznego zależy od systematyczności w stosowaniu aparatu.

APARATY STAŁE

Aparaty stałe to rodzaj aparatów ortodontycznych, które mogą być stosowane przez wszystkich, bez ograniczeń wiekowych. Aparaty te, określane także jako tradycyjne aparaty ligaturowe, znakomicie sprawdzają się w przypadku leczenia większości wad zgryzu (tyłozgryz, przodozgryz, zgryz otwarty, zgryz krzyżowy) i charakteryzują się znakomitą skutecznością. Zdecydowanie wyższą niż ma to miejsce w przypadku aparatów wyjmowanych. Tutaj bowiem leczenie przebiega 24 godziny na dobę, bez przerw związanych z wyjmowaniem aparatu.

Aparat stały, niezależnie od typu, składa się z kilku podstawowych elementów, czyli z zamków (najpopularniejsze są te metalowe), pierścieni/rurek, które są mocowane do szkliwa zębów specjalnym klejem oraz łuków (cieniutkie druty), łączących poszczególne zamki za pomocą gumek/klapek. Spośród aparatów stałych możemy wybrać:

APARATY STAŁE METALOWE

Te skuteczne, niemal niewywołujące podrażnień aparaty, to najpopularniejsze rozwiązanie w leczeniu wad zgryzu. Na popularność aparatów stałych metalowych wpływa z pewnością ich konkurencyjna cena. Zamki mogą być w kolorze srebrnym lub złotym.

APARATY STAŁE ESTETYCZNE

Zapewniają zarówno wysoką skuteczność leczenia, jak i znakomitą estetykę rozwiązania. Aparaty estetyczne są niemal niewidoczne dla otoczenia, sprawdzą się zatem, jeśli szczególnie zależy nam na estetyce i nieco bardziej dyskretnym leczeniu. W tym przypadku wyróżniamy:

APARATY SZAFIROWE (KRYSZTAŁOWE) – przezroczyste, jak szkło, wytrzymałe, precyzyjne, aparat jest niemal niewidoczny.

APARATY CERAMICZNE LUB PORCELANOWE – posiadające zamki o zabarwieniu mlecznym, równie skuteczne, wytrzymałe i precyzyjne w działaniu.

APARATY SAMOLIGATURUJĄCE

To aparaty, których zamki nie posiadają klasycznych ligatur (gumowych łączeń pomiędzy zamkami), tylko odpowiednio skonstruowane klapki, mocujące łuki w zamkach. To, co wyróżnia aparaty samoligaturujące to przede wszystkim mniejsza siła nacisku na zęby, przy zachowaniu wysokiej skuteczności leczenia wady zgryzu. Dzięki temu aparaty te są postrzegane przez pacjentów, jako łagodniejsze w leczeniu.

APARAT LINGWALNY

Aparat lingwalny to szczególny typ aparatów ortodontycznych, mocowanych na językowej powierzchni zębów. Dzięki takiemu właśnie mocowaniu aparat pozostaje całkowicie niezauważalny dla otoczenia. To wybór dla tych, którym szczególnie zależy na dyskretnej korekcie wady zgryzu i przebiegu leczenia, które pozostanie niezauważone przez inne osoby.