Wada zgryzu to problem, który wymaga leczenie. Zaniedbanie sprawia, że w dorosłym życiu mogą pojawić się spore problemy zdrowotne. Jednym z najlepszych sposobów na poprawienie uzębienia jest założenie aparatu ortodontycznego stałego, ale również ruchomego. Większość osób, które zastanawia się nad takim rozwiązaniem, zadaje sobie jedno pytanie: ile trwa leczenie przy pomocy aparatu ortodontycznego? I właśnie na nie spróbujemy odpowiedzieć.

Aparat ortodontyczny – inwestycja, która wymaga czasu

Musisz wiedzieć, że leczenie za pomocą stałego aparatu ortodontycznego wymaga czasu, czasem wielu miesięcy, a innym razem lat. Przyjmuje się, że najkrótszy czas, gdy pacjent ma założony aparat to dwanaście miesięcy. Jednak wszystko zależy od Twojego wieku oraz stopnia wady uzębienia. To kolejny dowód na to, że szybka interwencja sprawi, że będziesz mógł poświęcić mniej czas, uwagi oraz pieniędzy na leczenie.

Czas leczenia w przypadku nastolatków i dorosłych

Jak już wcześniej mogłeś przeczytać, minimalny czas leczenia za pomocą stałego aparatu ortodontycznego wynosi około dwanaście miesięcy. Jednak dotyczy to tylko nastolatków w okresie wzrostu, czyli pomiędzy 11 a 17 rokiem życia. Szacuje się, że maksymalnie osiemnaście miesięcy powinno trwać leczenie zgryzu wśród młodzieży. Wszystko zależy od stopnia wady, ale również tego, jakie kroki trzeba podjąć w międzyczasie. Jeżeli zajdzie potrzeba wykonania zabiegu chirurgicznego, to musisz się liczyć z tym, że leczenie się wydłuży.

W przypadku dorosłych pacjentów również wszystko zależy od tego, jakie środki w trakcie leczenie trzeba będzie podjąć. Ważne jest także to, jak duża jest wada zgryzu. Dlatego musisz liczyć się z tym, że aparat ortodontyczny potowarzyszy Ci przez minimum osiemnaście miesięcy. Jednak leczenie może potrwać nawet trzy lub cztery lata. Wszystko przez to, że uzębienie dorosłych nie jest tak podatne na modyfikację, jak w przypadku młodszych osób.

Czy czas leczenia można przyspieszyć?

Mamy dla Ciebie dobrą nowinę, otóż czas leczenia ortodontycznego można w bardzo łatwy sposób odrobinę skrócić. Istnieje na to jedna rada. Musisz bezwzględnie stosować się do zaleceń specjalisty. Nawet gdy czujesz delikatny dyskomfort spowodowany na przykład wyciągów elastycznych. Ważne jest również to, byś chodził regularnie na wizyty kontrolne. Zauważ, że właśnie to zaniedbanie jest najczęstszym aspektem, który powoduje wydłużenie leczenia. Dlatego odwiedzaj ortodontę, co cztery tygodnie, tak jak Ci zalecił. Oczywiście, jeżeli zajdzie potrzeba spowodowana między innymi uszkodzeniem aparatu ortodontycznego, to nie czekaj na kolejną wizytę, tylko bezzwłocznie zgłoś się do swojego lekarza ortodonty.

Czas leczenia aparatem ruchomym

Leczenie krzywego uzębienia za pomocą aparatu retencyjnego, czyli ruchomego, jest najczęściej stosowany wśród dzieci, które nadal mają zęby mleczne. Musisz wiedzieć, że dzięki temu u najmłodszych nie powinna rozwinąć się mocniej wada zgryzu, nawet gdy urosną im zęby stałe. Ważne jest również to, że leczenie aparatem ruchomym wymaga większej ilości czasu, gdyż najczęściej jest zakładany tylko na noc. Ewentualnie jeszcze w domu, podczas na przykład odrabiania zadań domowych. Dlatego zdawaj sobie sprawę z tego, że efekt nie jest tak spektakularny, jak w przypadku stałego aparatu ortodontycznego.

Aparat retencyjny jako kontynuacja leczenia

Zauważ, że ściągnięcie stałego aparatu ortodontycznego nie jest równoznaczne z zakończeniem leczenia. Ważne jest to, by utrzymać wypracowany efekt jak najdłużej. Niestety zęby mogą ulegać odkształceniem, dlatego bardzo często prewencyjnie stosuje się u pacjentów aparat ruchomy. Musisz wiedzieć, że jego noszenie może potrwać parę tygodni lub miesięcy. Najważniejszym kryterium znów jest to, jak duża była Twoja wada zgryzu przed założeniem stałego aparatu ortodontycznego. Jednak nie powinieneś się za bardzo przejmować tym rozwiązaniem, ponieważ nie sprawia tylu trudności. Wszystko dzięki temu, że ruchomy aparat zakłada się tylko na noc więc nie musisz znów ograniczać swojej diety.