Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z leczeniem ortodontycznym i montaż aparatu jeszcze przed Tobą, na pewno zastanawiasz się, czy jest to zabieg bolesny. Pacjenci bardzo często zadają pytania właśnie o to, czy zakładanie aparatu boli i czy zdejmowanie będzie kłopotliwe. Jeśli Ty też masz wątpliwości – zapraszamy do lektury. Dowiedz się, jak długo bolą zęby po założeniu aparatu oraz czy zakładanie, noszenie i ściąganie aparatu wiąże się z dyskomfortem.

Czy zakładanie aparatu stałego na zęby boli?

Aparat ortodontyczny to gwarancja pięknego uśmiechu, ale i zdrowe, proste zęby. Często przed decyzją o jego założeniu pojawiają się liczne pytania. Kwestia, która interesuje wiele osób, to czy aparat ortodontyczny boli – a dokładniej: czy bolesne jest jego zakładanie, noszenie i zdejmowanie?

Odpowiedź, jak w wielu tego typu przypadkach, jest niejednoznaczna. Dlaczego? Ponieważ to, co dla jednego z nas będzie przekroczeniem progu bólu, inny może określać jako zwykły dyskomfort. Niemniej zazwyczaj samo zakładanie aparatu nie jest bolesne. Trudniejsze mogą być natomiast pierwsze godziny i tygodnie noszenia, gdy nasze zęby pierwszy raz zostają poddane siłom nacisku.

Czy zakładanie aparatu ruchomego jest bolesne?

Zacznijmy od popularnego aparatu ortodontycznego ruchomego, nazywanego także wyjmowalnym. Służy on do korygowania małych i średnich wad zgryzu oraz uzębienia u dzieci, ale także u dorosłych. Jest łatwy w użytkowaniu, w pełni zdejmowalny i tańszy od stałego aparatu.

Pytanie brzmi: czy aparat na zęby boli? Ruchomy aparat nosimy według zaleceń stomatologa, przeważnie nawet około 16 godzin na dobę, zdejmujemy przy okazji jedzenia, uprawiania sportu, mycia zębów. Czynność jest bardzo prosta, a do tego bezbolesna. Również samo noszenie aparatu ruchomego nie przysparza bólu.

Jak długo bolą zęby po założeniu aparatu stałego?

Aparat stały to nieco inna kategoria sprzętu ortodontycznego. Jak wskazuje nazwa – zakładany jest na stałe. Koryguje też bardziej skomplikowane wady zgryzu i uzębienia niż aparat ruchomy. Ponadto jego zadaniem jest wyraźne „naciąganie” zębów, tak aby przywrócić im prawidłowe położenie.

Samo zakładanie aparatu stałego nie jest bolesne. Ewentualny ból może pojawić się około 2-3 dni po montażu, kiedy ustawienie zębów zaczyna podlegać korekcie. Czy ból zębów po założeniu aparatu występuje w każdym przypadku? Niekoniecznie. Wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości pacjenta.

Ból zębów przy aparacie – czy noszenie jest bolesne?

Samo noszenie aparatu nie jest bolesne, a po początkowym okresie adaptacji zębów, mniej więcej po miesiącu od montażu, większość osób nie odczuwa już dyskomfortu. Ból zębów przy aparacie może pojawiać się wyjątkowo, np. podczas przegryzania twardych produktów spożywczych. Pacjenci skarżą się na ból również w przypadku wizyt kontrolnych u ortodonty – jest to spowodowane regulacją zamków.

Czy da się złagodzić ból zębów po założeniu aparatu?

Jak złagodzić ból po założeniu aparatu? Przede wszystkim warto skorzystać z rad swojego lekarza. Dodatkowo sprawdzone metody to:

  • Postaw na dietę płynną. Daj odpocząć zębom. Wybieraj zmiksowane zupy, kremy, jogurty, kefiry, koktajle smoothie, a także rozgotowane ryże, kasze czy makarony. Zrezygnuj z posiłków o stałej konsystencji i staraj się unikać gryzienia.
  • Wybieraj chłodne produkty. Lody czy zimne jogurty przyniosą Ci chwilową ulgę w bólu. Naturalnie znieczulą jamę ustną, a to zmniejszy ból.
  • Nie pij niektórych napojów. Słodkie napoje gazowane, herbaty owocowe czy ulubiona lemoniada mogą dodatkowo obciążać szkliwo, a to przyczyni się do zwiększenia dyskomfortu.
  • Zrezygnuj z niektórych kategorii jedzenia. Gumy do żucia, ciągnące się cukierki, chipsy, żelki nie są wskazane, jeśli używasz aparatu.
  • Miej przy sobie wosk ortodontyczny. To bezpieczny środek, który możesz używać w przypadku podrażnień wynikających z noszenia aparatu.
  • Płucz jamę ustną. Napar z szałwii czy mięty to dobry sposób na odkażenie jamy ustnej.
  • Skorzystaj z leków przeciwbólowych. Przydadzą się w szczególności w pierwszych dniach po założeniu aparatu.

Czy zdejmowanie aparatu boli?

Nie. Podobnie jak zakładanie, tak i zdejmowanie aparatu ortodontycznego nie jest bolesne. Oczywiście, może się tu pojawić wspominany wcześniej dyskomfort, jednak nie trwa on długo. Po zdjęciu aparatu musimy się przyzwyczaić do nowej sytuacji. Zazwyczaj trwa to kilka dni.

Chcesz poprawić wygląd swoich zębów i zadbać o ich zdrowie? Umów się na wizytę i ciesz się pięknym uśmiechem! Sprawdź ofertę aparatów stałych w Krakowie.