Aparaty ortodontyczne stopniowo od paru lat stawały się coraz bardziej popularne. Śmiało można przyznać, że jest to jeden z najzdrowszych trendów, jaki mógł się pojawić. Wszystko dlatego, że wiąże się nie tylko z ładnym wyglądem, ale przede wszystkim zdrowymi i prostymi zębami. Jednak często przed decyzją odnośnie do założenia aparatu ortodontycznego pojawiają się pytania związane z jego użytkowaniem. Dlatego warto przeczytać ten tekst, by znaleźć odpowiedź na jedną z najważniejszych kwestii.

Aparat ortodontyczny powoduje ból?

Większość pacjentów przed założeniem aparatu ortodontycznego zadaje jedno pytanie: czy jego noszenie i użytkowanie boli? Warto także zauważyć, że niektórzy pacjenci postanawiają zrezygnować z dalszego leczenie, ponieważ boi się wyrzeczeń związanych z noszeniem aparatu ortodontycznego. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wszystko zależy od indywidualnego progu bólowego oraz wady zgryzu. Właśnie dlatego nie warto zwlekać z leczeniem, tylko zacząć działać.

Pierwsze dni po założeniu aparatu ortodontycznego

Bez wątpienia najgorsze są chwile, gdy przestaje działać znieczulenie zaaplikowane przez ortodontę oraz następnych parę dni. Oczywiście jak już wcześniej zostało wspomniane, wszystko zależy od indywidualnego progu bólu. Dla jednych osób odczuwalny będzie tylko dyskomfort oraz drobne dolegliwości przy dotknięciu zębów, na przykład w trakcie jedzenia. Inni pacjenci mogą przeżyć parę bezsennych nocy, które będą spowodowane silnymi boleściami. Niestety nie można tego przewidzieć, ale należy przygotować się na to. Dzięki temu ból stanie się znośny.

Jedzenie, które nie sprawi bólu pacjentom

Zapewne każdy pacjent przed opuszczeniem gabinetu usłyszy o tym, że przez jakiś czas będzie musiał zrezygnować z tradycyjnego jedzenia. Wskazane są zupy, kremy, jogurty lub inne dania, które mają płynną konsystencję. Na początku najlepiej posiłki spożywać za pomocą słomki, ponieważ kontakt z łyżką może sprawiać ból. Jeżeli ktoś nie odczuwa uporczywych dolegliwości, to inne potrawy nie są zakazane. Należy jednak kroić je na maleńkie kawałki, by bez powodu nie narażać się na dodatkowe boleści.

Jakie produkty spożywcze najlepiej omijać?

  • Gumę do żucia,
  • Wszelkiego rodzaju ciągnące się słodycze, jak na przykład karmelki lub toffi,
  • Chipsy,
  • Mentosy,
  • Żelki,
  • Trzeba również uważać z napojami barwiącymi zęby, dużymi kawałkami owoców oraz batonami i innymi słodyczami.

Jakie produkty nie wzmogą bólu?

  • Wszystkie zupy i kremy będą idealnym rozwiązaniem dla osób, które dopiero od paru dni mają założony aparat ortodontyczny,
  • Jogurty i kefiry,
  • Koktajle i smoothie,
  • Ryż, kasza i makaron – najlepiej, jeżeli będą one rozgotowane, a co za tym idzie również bardziej miękkie.

Spadek komfortu psychicznego

Trzeba śmiało mówić o wszystkich aspektach związanych z zakładaniem aparatu ortodontycznego. Jednakowo o pozytywnych stronach, które niewątpliwie są olbrzymie. Szczególnie gdy pomyśli się o ogromnej poprawie zdrowia, ale również o negatywnych aspektach. Jeżeli chodzi o sprawy, które mogą być przez niektóre osoby uważane za niekorzystne, to należy wymienić początkowy spadek pewności siebie. Dotyczy to szczególnie pacjentów, którzy musieli mieć usunięte jakieś zęby, by inne miały więcej miejsca. W takich przypadkach przez jakiś czas po założeniu aparatu ortodontycznego widoczne są ubytki. Ważne jest również to, że przy dużych wadach zgryzu pierwsze efekty mogą wystąpić dopiero po paru miesiącach. W chwili pojawienia się wątpliwości trzeba pamiętać o tym, jaki jest cel, czyli zdrowy, prosty i piękny uśmiech. Trzeba też zwrócić uwagę, że wszelkie dolegliwości znikną w ciągu maksymalnie paru tygodni, a efekt zostanie na zawsze.