Na wyprostowanie zębów decydują się pacjenci w różnym wieku. Osoby, które chcą rozpocząć leczenie ortodontyczne, mają wiele pytań, np. jak dbać o aparat ortodontyczny i co jeść, korzystając z aparatu ortodontycznego. Postanowiliśmy rozwiać wątpliwości dotyczące higieny jamy ustnej i aparatu ortodontycznego w trakcie leczenia.

Jak dbać o aparat ortodontyczny?

U dorosłych leczenie ortodontyczne najczęściej wymaga założenia stałego aparatu ortodontycznego. Pojawia się więc naturalne pytanie, jak dbać o aparat ortodontyczny. Podstawową zasadą, o której muszą pamiętać pacjenci, jest bezwzględne stosowanie się do zaleceń ortodonty. Wszelkie odstępstwa mogą spowodować, że leczenie ortodontyczne będzie trwać dłużej, niż lekarz ortodonta założył w planie leczenia.

Dbanie o aparat ortodontyczny oznacza też rezygnację ze spożywania produktów, które mogłyby go uszkodzić. Do takich produktów należą choćby twarde owoce i warzywa. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: „Co można jeść po założeniu aparatu ortodontycznego?”.

Akcesoria do czyszczenia aparatu ortodontycznego

Czyszczenie aparatu ortodontycznego sprawia pacjentom sporo problemów, zwłaszcza na początku. Z tego względu w pierwszych tygodniach korzystania z aparatu ortodontycznego na mycie zębów należy zarezerwować sobie więcej czasu. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w akcesoria do pielęgnacji i czyszczenia aparatu ortodontycznego. Należą do nich:

  • szczoteczki ortodontyczne (wyróżniają się charakterystycznie wyprofilowanym włosiem) i szczoteczki jednopęczkowe,
  • irygator – za jego pomocą można szybko i dokładnie oczyścić z zanieczyszczeń zarówno zęby, jak i aparat ortodontyczny,
  • pasty dedykowane do aparatów ortodontycznych – od tradycyjnych past różnią się one konsystencją i dodatkowo łagodzą nadwrażliwość zębów.

Akcesoria do czyszczenia aparatu ortodontycznego pomagają w utrzymaniu urządzenia w czystości. Dodatkowo dzięki optymalnym rozmiarom są one w stanie dotrzeć nawet do zakamarków. Dokładne czyszczenie aparatu ortodontycznego jest niezwykle istotne – w ten sposób można zminimalizować rozwój próchnicy.

Drewniane szczoteczki

Czyszczenie aparatu ortodontycznego

Jak czyścić aparat ortodontyczny to jedno z pytań zadawanych przez pacjentów, którzy zdecydowali się na leczenie ortodontyczne. Higiena urządzenia powinna zawsze odbywać się po zdjęciu ruchomych elementów, np. wyciągów. Czyszczenie aparatu ortodontycznego należy zacząć od elementów zlokalizowanych na zębach trzonowych. W pierwszej kolejności zanieczyszczenia usuwa się z rurek i pierścieni, a następnie z zamków i łuków.

Prawidłowa higiena aparatu ortodontycznego polega również na wykonywaniu ruchów szczoteczką pod kątem 45 stopni. Najlepiej sprawdzają się ruchy wymiatające. Dzięki nim możliwe jest dokładne oczyszczenie przestrzeni między zębami a aparatem ortodontycznym. Aby nie uszkodzić poszczególnych elementów urządzenia, ruchy wykonywane szczoteczką powinny być delikatne.

W prawidłowym zadbaniu o przestrzenie między zębami a aparatem ortodontycznym pomoże również nić dentystyczna. Jej systematyczne używanie pozwala dokładnie oczyścić szczeliny z resztek jedzenia.

Mycie zębów z aparatem stałym

Mycie zębów, na których znajdują się elementy aparatu ortodontycznego, jest utrudnione. Jak najlepiej czyścić aparat ortodontyczny i zęby? Tradycyjną szczoteczką do zębów łatwo uszkodzić urządzenie. Właśnie z tego względu wielu ortodontów zachęca pacjentów do zakupu szczoteczki elektrycznej lub sonicznej. Odpowiednie końcówki, czyli ortodontyczne, efektywnie oczyszczają poszczególne zęby z zanieczyszczeń. Wyprofilowane włosie pozwala dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc.

Mycie zębów z aparatem stałym powinno odbywać się w ustalonej kolejności. Najpierw należy oczyścić zęby, na których znajdują się części aparatu ortodontycznego. Dopiero następnie można przejść do usuwania zanieczyszczeń z zębów bez elementów ortodontycznych.

Zwłaszcza w pierwszych tygodniach leczenia ortodontycznego wielu pacjentów skarży się na nadwrażliwość zębów. Z tego względu najlepszym wyborem jest pasta łagodząca nadwrażliwość zębów. Dobrym rozwiązaniem jest zamienne jej stosowanie z pastą hamującą rozwój kamienia nazębnego.

Jak często myć zęby i aparat ortodontyczny?

Zarówno mycie zębów, jak i czyszczenie aparatu ortodontycznego powinno odbywać się systematycznie. Minimum dwa razy dziennie (rano i wieczorem) należy dokładnie usunąć zanieczyszczenia zarówno z zębów, jak i aparatu ortodontycznego. Aby skutecznie zapobiegać rozwojowi próchnicy, ze szczoteczek i nici dentystycznych warto korzystać również między posiłkami.

Ile czasu poświęcić na czyszczenie aparatu ortodontycznego i mycie zębów?

Zwłaszcza na początku leczenia ortodontycznego mycie zębów z aparatem stałym zajmuje sporo czasu. Gdy pacjent nabywa wprawy, czyszczenie zębów i aparatu ortodontycznego odbywa się szybciej i sprawniej. Aby jednak dokładnie usunąć zanieczyszczenia, szacuje się, że na każdy ząb należy poświęcić min. 10 sekund.

Higiena zębów i aparatu ortodontycznego – do czego przyda się lusterko?

Pacjenci, którzy noszą aparat ortodontyczny, często powstrzymują się z jedzeniem na mieście. Powód jest prosty – resztki jedzenia mogą utknąć pomiędzy elementami urządzenia, a to z kolei nie wygląda estetycznie. Jak tego uniknąć? Osoby, które nie chcą rezygnować z dotychczasowego trybu życia, powinny zaopatrzyć się w małe lusterko. Dzięki niemu można szybko sprawdzić, czy aparat ortodontyczny jest czysty.

W aptekach i wielu sklepach internetowych dostępne są też zestawy ortodontyczne. Zawierają one wszystkie niezbędne akcesoria zarówno do mycia zębów z aparatem stałym, jak i czyszczenia aparatu ortodontycznego. Warto zaopatrzyć się w taki komplet akcesoriów i następnie nosić go przy sobie. To pozwoli zadbać o uzębienie i urządzenie również poza domem.