To, co najbardziej zniechęca osoby do założenia aparatu ortodontycznego, to nie pieniądze, lecz czas oczekiwania na rezultaty. Każda osoba zastanawia się, jak długo będzie musiała nosić aparat ortodontyczny na swoich zębach. Prawdą jest, że aparaty tradycyjne zmieniają wygląd twarzy, ułożenie ust, a czasem nawet zgryz. Wiele młodych osób zastanawia się również, czy aparat ortodontyczny przeszkadza w całowaniu lub jedzeniu. W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie, ile trwa leczenie ortodontyczne.

Wszystko zależy od wady uzębienia

Każdy przypadek jest inny, nie ma bowiem dwóch osób z identycznym uzębieniem. Zatem czas trwania leczenia będzie wahać się w zależności od tego, jak duża jest Twoja wada uzębienia. Można jednak przyjąć, że średni czas trwania leczenia stałym aparatem ortodontycznym wśród nastolatków wynosi około roku do półtora roku. Jeśli ortodonta zaleci wykonanie operacji wycięcia np. ósemek, czas leczenia może się wydłużyć. W przypadku poważnych wad uzębienia i zgryzu aparat ortodontyczny może zostać ściągnięty nawet po 3 latach.

Kiedy leczenie się wydłuża?

Najbardziej powszechną przyczyną tego, że leczenie ortodontyczne nie przynosi ekspresowych efektów, to przede wszystkim nieregularne wizyty u ortodonty. Po założeniu aparatu pamiętaj, aby stosować się do zaleceń Twojego lekarza. Jeżeli mówi, że powinieneś przyjść na wizytę kontrolną za 4 tygodnie, to nie możesz o tym zapomnieć. Jeżeli zaleci Ci noszenie dodatkowych wyciągów, czy gumek, to nie możesz tego zlekceważyć. Ortodonta jest specjalistą w swojej dziedzinie i najlepiej wie, jak sprawić, aby Twoje zęby były proste i zdrowe.

Higiena przede wszystkim!

Nie zapomnij o tym, że stan Twoich zębów jest przede wszystkim zależny od Ciebie. Codzienna pielęgnacja, mycie zębów po posiłku, używanie irygatora i pozostałych akcesoriów ortodontycznych sprawi, że nie pojawią się nowe ubytki, a Twoje zęby będą w idealnym stanie po zdjęciu aparatu ortodontycznego.