W początkowej fazie leczenie ortodontyczne może wiązać się z dyskomfortem – elementy aparatu mogą powodować podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej. Przed opracowaniem planu leczenia ortodontycznego konieczne jest też wykonanie zdjęć rentgenowskich. Czy zatem ciąża to dobry moment, aby zawalczyć o prosty uśmiech?

Aparat na zęby w ciąży – czy to dobry pomysł?

Czy w ciąży można nosić aparat ortodontyczny? Zakładanie aparatu ortodontycznego podczas ciąży nie jest najlepszym pomysłem, a powodów jest co najmniej kilka. Zanim ortodonta rozpocznie leczenie, musi opracować jego plan. Do tego potrzebne są mu m.in. zdjęcia rentgenowskie i wyciski. Tymczasem wykonywanie takiej diagnostyki nie jest wskazane w ciąży – wspomniane zdjęcia RTG wiążą się z promieniowaniem, które jest niebezpieczne dla dziecka.

Leczenie ortodontyczne może wiązać się z koniecznością usunięcia zębów – najczęściej ósemek. Tymczasem w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, ekstrakcja nie jest wskazana z uwagi na konieczność podania znieczulenia. Usunięcie zęba również osłabia organizm, co w czasie ciąży jest niewskazane.

Po założeniu aparatu ortodontycznego wielu pacjentów odczuwa dyskomfort – pojawia się ból zębów i dziąseł. Przyszłe mamy mogą dodatkowo skarżyć się na dolegliwości typowe dla ciąży, czyli mdłości. Zmiany hormonalne w organizmie mogą doprowadzić do osłabienia czy nawet pogorszenia stanu zdrowia. Do tego trzeba jeszcze dodać konieczność szczególnego dbania o jamę ustną. Wszystko to powoduje, że zakładanie aparatu w ciąży nie jest polecane i lepiej przełożyć leczenie ortodontyczne na później.

Aparat ortodontyczny w ciąży – leczenie w czasie ciąży

Nie można wykluczyć, że pacjentka dowie się o ciąży w trakcie leczenia ortodontycznego. Czy wówczas ze względu na ciążę należy przerwać leczenie? Niekoniecznie – wszystko zależy od samopoczucia pacjentki. Jeżeli czuje się ona dobrze, leczenie może być kontynuowane, przy czym pamiętać trzeba o kilku ograniczeniach i zaleceniach.

Pacjentka, która nosi aparat ortodontyczny w ciąży, nie może mieć wykonywanych zdjęć RTG. Bezwzględnie zatem należy poinformować ortodontę o ciąży – leczenie będzie prowadzone bez wykonywanych okresowo zdjęć.

Korzystanie z aparatu ortodontycznego oznacza konieczność zwrócenia szczególnej uwagi na higienę jamy ustnej. Przyszła mama musi nie tylko korzystać z akcesoriów, ale także zadbać o odpowiednią dietę. Z jednej strony powinna ona być zbilansowana, z drugiej zaś należy wykluczyć z niej wszelkie słodycze, aby nie dopuścić do rozwoju próchnicy. W przeciwnym razie konieczne będzie leczenie zębów, a to z uwagi na ciążę może być utrudnione.

Czy w ciąży można nosić aparat ortodontyczny?

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do noszenia aparatu ortodontycznego – utrudnione jest za to wykonywanie diagnostyki, która jest nieodłącznym elementem leczenia ortodontycznego. Do tego trzeba dodać jeszcze fakt, że każda kobieta ciążę przechodzi inaczej. Nie można zatem wykluczyć, że dolegliwości typowe dla ciąży będą występować obok np. bólu zębów wywołanego aparatem ortodontycznym.

Czy aparat ortodontyczny w czasie ciąży to więc dobry pomysł? Pacjentki, które planują ciążę, powinny odłożyć leczenie w czasie. W sytuacji, gdy pacjentka dowiaduje się o ciąży już w trakcie leczenia ortodontycznego, decyzję o jego kontynuowaniu lub przerwaniu powinna podjąć po konsultacji z ortodontą. W zależności od stopnia zaawansowania leczenia i tego, jak dotychczas ono przebiegało, lekarz będzie mógł podpowiedzieć, co dalej.