Czy istnieje coś takiego jak odpowiedni wiek na leczenie ortodontyczne? Czy nawet małe dzieci mogą nosić aparat ortodontyczny? I czy w przypadku osób dorosłych nie jest za późno na wizyty u ortodonty? Poniżej odpowiadamy na wszystkie te, nurtujące wiele osób, pytania. Jednak zacznijmy od kwestii podstawowych, a zatem roli samego aparatu ortodontycznego.

Aparat ortodontyczny to znacznie więcej niż korekta nieprawidłowo ustawionych zębów

Leczenie ortodontyczne kojarzy się nam przede wszystkim z korektą nieprawidłowo ustawionych zębów. Słusznie. Jak się jednak okazuje, aparat ortodontyczny, stały lub wyjmowany, może pomóc także w innych obszarach, takich jak:

 • utrzymanie prawidłowej funkcji narządu żucia,
 • poprawa estetyki twarzy,
 • kontrola prawidłowego napięcia mięśni,
 • eliminacja złych nawyków, np. ssanie kciuka przez dzieci.

Warto w tym miejscu dodać, że prawidłowo przeprowadzone leczenie ortodontyczne zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia m.in. próchnicy oraz chorób przyzębia, które „dopadają” praktycznie wszystkich, i na które coraz częściej narażone są nawet małe dzieci.

Jeśli zatem zastanawiamy się nad sensem podjęcia leczenia ortodontycznego, zwlekamy z wizytą u ortodonty lub wydaje się nam, że nasza pociecha jest jeszcze za mała na aparat ortodontyczny, powinniśmy jak najszybciej pozbyć się wszelkich wątpliwości. Warto przystąpić do działania, jeśli tylko cokolwiek nas niepokoi w zgryzie i uzębieniu naszym lub naszego dziecka. Najlepiej poddać się tutaj obiektywnej diagnozie specjalisty, który oceni, czy i jaka pomoc ortodontyczna jest w konkretnym przypadku potrzebna.

Ortodonta dziecięcy – kiedy należy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę?

Specjaliści przekonują, że pierwsza wizyta dziecka u ortodonty powinna odbyć się około 7 roku życia, bez względu na to, czy nas, jako rodziców, coś niepokoi, czy też nie. Czasem pojawia się konieczność odbycia wcześniejszej wizyty. Wtedy to ortodonta dziecięcy jest przez nas odwiedzany po wcześniejszych zaleceniach stomatologa, czy też pediatry. Co jednak powinno zaniepokoić samych rodziców i skłonić do wizyty w gabinecie ortodontycznym? Otóż jeśli nasze dziecko:

 • oddycha przez usta, a jego buzia jest stale otwarta
 • ssie kciuk, bądź też obgryza paznokcie lub jakieś przedmioty np. ołówki,
 • posiada nadmierne stłoczenia lub szpary między zębami
 • ma nadmiernie wysuniętą, lub cofniętą bródkę
 • ma trudności w przeżuwaniu i gryzieniu
 • przedwcześnie utraciło zęby mleczne
 • ma wyraźnie asymetryczną twarz
 • zaciska lub zgrzyta zębami
 • ma wadę wymowy

powinniśmy natychmiast udać się do specjalisty.

Leczenie ortodontyczne dzieci

Wczesne leczenie ortodontyczne to leczenie wad zgryzu u dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Wtedy to mamy szansę na niedopuszczenie do pogłębiania się istniejącej już u dziecka wady zgryzu. Odpowiednio szybko podjęte leczenie pozwala w takiej sytuacji zapobiec problemom ze zgryzem w przyszłości, a które to problemy mogłyby wymagać bardziej skomplikowanych przedsięwzięć i dłuższego leczenia.

Rozwiązaniem powszechnie stosowanym w przypadku leczenie dziecięcych wad zgryzu jest aparat ortodontyczny wyjmowany. Wpływa on korzystnie na harmonijny rozwój twarzoczaszki i narządu żucia oraz umożliwia uzyskanie prawidłowego napięcia mięśni, prawidłowego zgryzu i odpowiedniej ilości miejsca dla zębów. Aparaty wyjmowane pomagają także w zwalczaniu nieprawidłowych nawyków oraz dysfunkcji. Aparat stały zakładany na zęby, również stosowany u dzieci, a także u młodzieży, to z kolei rozwiązanie, które zapewnia większą precyzję leczenia. Tego typu aparat pracuje bowiem przez 24 godziny na dobę i nie wymaga współpracy ze strony małego pacjenta.

11 – 17 rok życia dziecka to końcowa faza wymiany uzębienia

Dlatego, jeśli nasza latorośl nie została jeszcze skontrolowana przez lekarza ortodontę, w tym właśnie czasie powinniśmy o to zadbać. W leczeniu ortodontycznym nie istnieją ograniczenia wiekowe, jednak im wcześniej zdiagnozowana zostanie wada i podjęte leczenie, tym krótszy będzie jego przebieg. Najlepszy wiek do leczenia większości problemów ortodontycznych przypada na okres intensywnego wzrostu, który to pokrywa się z okresem dojrzewania.