Po założeniu aparatu ortodontycznego odczuwasz dyskomfort, gdyż zamki podrażniają dziąsła i błonę śluzową jamy ustnej? To jedno z częstszych powikłań, które pojawia się na pierwszym etapie leczenia ortodontycznego. Ból można jednak skutecznie zniwelować, stosując wosk ortodontyczny. Dowiedz się, czym jest wosk ortodontyczny, gdzie go kupić i jak go prawidłowo stosować.

Czym jest wosk do aparatu ortodontycznego?

Wosk ortodontyczny to specjalny typ wosku, który został opracowany z myślą o osobach korzystających z aparatów ortodontycznych. Preparat ten składa się z mikrokrystalicznego wosku, choć na rynku dostępne są także woski z dodatkowymi składnikami, takimi jak np. olej parafinowy. Taki skład gwarantuje, że wosk ortodontyczny nie zawiera substancji, które mogłyby podrażniać lub negatywnie oddziaływać na skórę wrażliwą czy skłonną do alergii. Z tego względu może z niego korzystać każda osoba przechodząca leczenia ortodontyczne.

Wosk ortodontyczny – czym jest i jak go używać?

Bezpieczeństwo wosku ortodontycznego potwierdzają zarówno ortodonci, jak i międzynarodowe organizacje, w tym WHO. Przypadkowe połknięcie wosku nie wywoła żadnych niepożądanych objawów – mikrokrystaliczny wosk można znaleźć w niektórych produktach spożywczych. Częste sięganie po wosk ortodontyczny (co zdarza się pacjentom w pierwszych tygodniach leczenia) również nie jest szkodliwe.

Gdzie kupić wosk ile on kosztuje?

Wosk na aparat ortodontyczny jest oferowany w małych pudełkach, które zapobiegają przypadkowemu zgnieceniu się preparatu. Z reguły jedno opakowanie kosztuje od 4 do 20 zł. Pudełko zawiera jeden listek wosku podzielony na pięć części, co ułatwia jego dalsze porcjowanie. Na korzystniejszą cenę za wosk ortodontyczny mogą liczyć pacjenci, którzy kupią preparat w opakowaniu zbiorczym, zawierającym np. 10 pudełek.

Gdzie kupić wosk ortodontyczny? Preparat można nabyć zarówno w aptekach, jak i sklepach zajmujących się sprzedażą akcesoriów do aparatów ortodontycznych. Sporo ofert można też znaleźć na internetowych platformach sprzedażowych.

Dostępne rodzaje wosku

Wosk ortodontyczny pomaga zapobiec podrażnieniom w obrębie jamy ustnej

Wosk ortodontyczny jest produkowany w różnych wariantach zapachowych, dzięki czemu każdy pacjent korzystający z aparatu ortodontycznego znajdzie coś dla siebie. Najpopularniejszy jest wosk o zapachu miętowym, ale producenci oferują też wosk ortodontyczny o zapachu owoców (jabłka, ananasa, wiśni), czekolady, cynamonu czy nawet gumy balonowej. Pacjenci, którzy nie przepadają za zapachowym woskiem, mogą zakupić preparat bezzapachowy i bezsmakowy – takie również są w ofercie wielu sklepów i aptek.

Niezależnie od wyboru, każdy wosk ortodontyczny można łatwo usunąć z elementów aparatu ortodontycznego. Jeżeli wosku jest dużo, można go odkleić. W pozostałych przypadkach preparat można usunąć podczas szczotkowania zębów.

Dlaczego należy używać wosku ortodontycznego?

U dorosłych pacjentów leczenie ortodontyczne przeprowadza się przy użyciu aparatów stałych. Powodów, dla których wosk ortodontyczny może okazać się niezbędny, jest wiele. Z reguły preparat ten jest konieczny, gdy:

  • w efekcie obcierania metalowych elementów aparatu (np. zamków czy pierścieni) doszło do podrażnienia i rozwoju stanów zapalnych zarówno dziąseł, jak i błony śluzowej jamy ustnej,
  • doszło do wytworzenia się złogów nazębnych, które podrażniają dziąsła – w trakcie użytkowania aparatu ortodontycznego codzienna higiena jamy ustnej jest utrudniona,
  • przed założeniem aparatu ortodontycznego konieczne było separowanie zębów – w czasie tego zabiegu może dojść do uszkodzenia brodawek dziąsłowych, które następnie są drażnione przez stałe elementy aparatu.

W każdej z wyżej wymienionych sytuacji wosk ortodontyczny stosuje się po to, aby zapobiec dalszym podrażnieniom. Preparat może być też stosowany profilaktycznie, by zapobiec powstawaniu bolesnych ranek wewnątrz jamy ustnej.

Pacjenci, którym założono aparaty stałe, po wosk ortodontyczny sięgają przede wszystkim w pierwszej fazie leczenia ortodontycznego. To właśnie wówczas pacjent musi przyzwyczaić się do funkcjonowania z aparatem ortodontycznym. W pierwszych tygodniach korzystania z aparatu najczęściej też pojawiają się otarcia czy podrażnienia śluzówki.

Jak często i jak długo używać wosku ortodontycznego?

Na pytanie, jak długo korzystać z wosku ortodontycznego, nie ma precyzyjnej odpowiedzi – wosk na aparat ortodontyczny należy nakładać według indywidualnych potrzeb. Wielu pacjentów ma zapas tego preparatu, gdyż skorzystanie z niego może przydać się po:

  • kolejnych korektach aparatu ortodontycznego – w czasie wizyt kontrolnych konieczne może być m.in. podkręcenie łuku, a to z kolei może powodować dyskomfort podobny do tego, jaki pacjent odczuwał w pierwszych tygodniach korzystania z aparatu,
  • uszkodzeniu aparatu – wówczas uszkodzone i mogące podrażnić język czy śluzówkę elementy aparatu należy zabezpieczyć do wizyty u ortodonty właśnie poprzez nałożenie na nie wosku ortodontycznego,
  • wizycie kontrolnej – czasem to ortodonta zauważa otarcia czy zranienia i zaleca pacjentowi korzystanie z wosku ortodontycznego do kolejnej wizyty w gabinecie.

Również częstotliwość, z jaką wosk ortodontyczny powinien być nakładany na aparat ortodontyczny, jest sprawą indywidualną. Najczęściej nałożony preparat utrzymuje się na elemencie aparatu ortodontycznego przez kilka godzin. Gdy pacjent czuje, że wosk się starł, powinien ponownie go zaaplikować.

Jak prawidłowo założyć wosk na aparat ortodontyczny?

Gdy pacjent zauważa podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej, to z reguły pojawia się pytanie, jak założyć wosk na aparat ortodontyczny. To bardzo proste, wystarczy:

  • oderwać kawałek wosku ortodontycznego z paska lub rulonu,
  • rozgnieść oderwany kawałek w palcach i uformować z niego kulkę,
  • przykleić kulkę wosku do elementu aparatu, który powoduje dyskomfort.

Aby wosk ortodontyczny przykleił się do aparatu ortodontycznego, pacjent musi pamiętać o osuszeniu metalowych elementów, na które preparat zostanie nałożony.

Jak założyć wosk na aparat ortodontyczny, jeżeli jest on bardzo twardy? Wówczas wystarczy odrobina ciepłej wody. Zamoczenie w niej na chwilę wosku powinno sprawić, że jego uformowanie będzie łatwiejsze.