Z pewnością wielu rodziców zastanawia się nad tym, jaki jest odpowiedni moment, by zabrać swoje dziecko do ortodonty. Czy zęby mleczne należy prostować? W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z tym tematem.

Zęby mleczne u ortodonty?

Jeżeli Twoje dziecko ma już stałe zęby, to z pewnością możesz udać się z nim do ortodonty, jeżeli zauważysz problemy ze zgryzem lub nierówne uzębienie. Jednak już w przedszkolu warto zabrać swoją pociechę do ortodonty, nawet jeśli ma jeszcze zęby mleczne. W tak młodym wieku można wyleczyć wady zgryzu, które ujawniają się już przy mleczakach.

Krzywe zęby czy krzywy zgryz?

Krzywy zgryz nie musi oznaczać krzywych zębów. Wszystkie wady zgryzu podlegają leczeniu w momencie, gdy szczęka i żuchwa są źle ustawione. Do najbardziej powszechnych wad zgryzu należą:

  • tyłozgryz,
  • przodozgryz,
  • zgryz otwarty,
  • zgryz krzyżowy.

Dlaczego warto szybko rozpocząć leczenie?

Leczenie ortodontyczne u dziecka mającego zęby mleczne jest zalecane w przypadku wad zgryzu. Z wiekiem różne schorzenia mogą się pogłębiać, dlatego warto “kuć żelazo, póki gorące”. Poza tym wady zgryzu mają negatywny wpływ na rośnięcie zębów stałych. Dodatkowymi plusami leczenia zębów mlecznych jest fakt, iż zajmuje to znacznie krócej, niż leczenie zębów stałych, a do tego jest mniej kosztowne.

Dostępne metody leczenia

Najprostszym sposobem na wyleczenie lekkich wad zgryzu jest płytka przedsionkowa, która może być wykonana z plastiku, czy silikonu. Swoim wyglądem przypomina smoczek i mogą jej używać nawet dzieci w wieku 2 lat. Z kolei aparat ortodontyczny wyjmowany przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5-6- lat (lub starszych). Jednak jego powodzenie zależy od tego, czy pozwoli sobie zrobić wycisk swoich zębów z masy. W przypadku małych dzieci może to być trudne.

Najważniejsza jest wizyta kontrolna!

Niezależnie od wieku i przypadku, na pewno warto udać się z dzieckiem na kontrolę do ortodonty, jeżeli jego zgryz lub uzębienie Cię niepokoi. Ortodonta dziecięcy zadecyduje, kiedy i co można zrobić, aby wyleczyć zęby Twojego malucha.