Krzywe zęby nie są jedynie kwestią natury estetycznej – stłoczenia mogą przyczyniać się do rozwoju próchnicy i stanów zapalnych dziąseł. Im problem zostanie wcześniej dostrzeżony, tym szybciej można uzyskać pożądane rezultaty leczenia. Jak leczy się krzywe zęby u dzieci, a jak u dorosłych?

Krzywe zęby – co to znaczy?

Krzywe zęby to problem dotykający osób w różnym wieku – zarówno dzieci (stłoczenie zębów pierwotne), jak i dorosłych (stłoczenie zębów wtórne). O krzywych zębach mówi się wówczas, gdy są one nadmiernie stłoczone i w rezultacie nachodzą na siebie. I choć zęby są niewłaściwie ułożone, nie zawsze oznacza to wadę zgryzu – czasem zgryz jest prawidłowy, a nieprawidłowości dotyczą tylko uzębienia. W każdym jednak przypadku krzywe zęby nie pozostają bez wpływu na zdrowie pacjenta i mogą powodować niską samoocenę.

Sformułowanie „krzywe zęby” jest bardzo ogólne. U pacjenta mogą występować zarówno bardzo krzywe zęby, jak i jedynie nieznaczne nieprawidłowości w postaci np. lekkich stłoczeń. W drugim przypadku spowodowane mogą one być rotacją kilku zębów. Stopień zmian oraz wiek, w jakim pacjent trafi do gabinetu ortodontycznego to kluczowe czynniki, gdy mowa o sposobie leczenia krzywych zębów. Zdecydowanie łatwiej stłoczone zęby wyeliminować u dzieci, gdyż u nich stały zgryz dopiero się wykształca.

Skąd się biorą krzywe zęby?

Odpowiedź na pytanie, dlaczego zęby rosną krzywe, jest złożona. Powodów stłoczeń zębów jest wiele – dzieli się je na genetyczne i środowiskowe.

Najczęstsze przyczyny krzywych zębów to:

  • Uwarunkowania genetyczne. Jeżeli jedno z rodziców ma lub miało bardzo krzywe zęby, to stłoczone zęby mogą wystąpić również u dziecka – z reguły powodem jest fakt, że w łuku zębowym brakuje miejsca na wszystkie zęby.

  • Nieprawidłowe nawyki. Do przyzwyczajeń mających negatywny wpływ na rozwój zębów zaliczyć należy m.in. ssanie kciuka, obgryzanie paznokci czy zbyt długie korzystanie ze smoczka.

  • Niewłaściwy sposób karmienia dziecka. To – podobnie jak oddychanie przez usta – może doprowadzić do szeregu niekorzystnych zmian i w efekcie spowodować, że zęby się stłoczą.

  • Zbyt wczesna wymiana uzębienia. Wówczas krzywe zęby najczęściej są wynikiem tego, że gdy się wyrzynały, doszło do zaburzeń – np. przesunięć.

  • Mechaniczne uszkodzenia szczęki. To kolejna przyczyna, która może skutkować stłoczeniem zębów.

U dorosłych pacjentów krzywe zęby mogą być wynikiem wyrzynania się ósemek. Jeżeli w łuku zębowym brakuje miejsca, to wyżynające się zęby mogą doprowadzić do stłoczenia się pozostałych.

Stłoczenie zębów – jak pomoże ortodonta?

Krzywe zęby – przyczyny i leczenie stłoczonych zębów

Stłoczone zęby powinny skłonić do wizyty u ortodonty. Im szybciej pacjent trafi do ortodonty, tym lepsze mogą być efekty wdrożonego leczenia – wada się nie pogłębi, dzięki czemu zęby w dorosłym wieku nie będą bardzo krzywe.

Leczenie krzywych zębów u dzieci

U najmłodszych dzieci krzywe zęby leczy się za pomocą aparatu ortodontycznego wyjmowanego (ruchomego). Aby szybko wyeliminować problem, konieczna jest współpraca między rodzicami a ortodontą – opiekunowie dziecka muszą pilnować, aby korzystało ono z otrzymanego aparatu zgodnie z zaleceniami, czyli użytkowało go przez określoną liczbę godzin każdego dnia.

Przed rozpoczęciem leczenia krzywych zębów u dzieci konieczne jest też określenie przyczyny pojawienia się stłoczeń. Jeżeli winne są złe nawyki (np. ssanie kciuka), niezbędne jest ich wyeliminowanie. W przeciwnym razie po pewnym czasie problem może znów wystąpić.

Krzywe zęby u dorosłych a aparat

Jak skorygować krzywe zęby u dorosłych? Bardzo krzywe zęby prostuje się za pomocą aparatu stałego. Współczesna ortodoncja – jak każda inna dziedzina stomatologii – korzysta z nowych zdobyczy technologii. Dorośli pacjenci, którym aparat ortodontyczny kojarzy się z metalowymi drutami, mogą być zaskoczeni szerokim wyborem dostępnych rozwiązań. Dziś krzywe zęby można wyprostować, korzystając również z nowoczesnych aparatów estetycznych, np. aparatu lingwalnego. Wyróżnia się on tym, że jest niezauważalny dla otoczenia, gdyż zakłada się go na zęby od strony języka. W rezultacie zapewnia wysoki komfort leczenia.

Jeżeli stłoczenie zębów jest nieznaczne, to rozwiązaniem mogą być licówki. Ścieżkę leczenia opracowuje jednak lekarz po przeprowadzeniu badania i zapoznaniu się z dokumentacją medyczną pacjenta.

Czemu stłoczonych zębów nie można ignorować?

Stłoczone zęby nie pozostają bez wpływu na zdrowie i samopoczucie pacjenta. Bardzo krzywe zęby, które nachodzą na siebie, trudno jest utrzymać w czystości – higiena jamy ustnej jest utrudniona, a dokładne oczyszczenie każdego zęba praktycznie niemożliwe. To z kolei może spowodować, że regularnie pojawiać będzie się próchnica.

Zbyt stłoczone zęby mogą przyczynić się do rozwoju paradontozy, przygryzania policzków, być przyczyną ciągłych bólów głowy i powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W ostatnim przypadku przyczyną jest niedokładne żucie pokarmu. Bardzo krzywe zęby nie pozostają bez wpływu na wady wymowy. Co więcej, mogą też przyczynić się do zmiany kształtu twarzy. Wszystko to z kolei odbija się na samopoczuciu – pacjent może trafić do gabinetu ortodontycznego z obniżoną samooceną.

Ponieważ krzywe zęby to nie tylko kwestia wyglądu, ale również zdrowia, problemu nie warto lekceważyć. Współczesna ortodoncja ma sposoby na to, aby wyeliminować stłoczenia zębów i przywrócić pacjentowi ładny uśmiech.