Gumki separacyjne są jednym z etapów leczenia ortodontycznego, ale nie u każdego pacjenta istnieje konieczność ich stosowania. To, czy potrzebne będzie ich założenie u Ciebie, zależy głównie od planu leczenia. Dowiedz się więcej o gumkach separacyjnych.

Gumki separacyjne – co to jest i w jakim celu są używane?

Współczesna ortodoncja korzysta z różnych rodzajów gumek, np. wyciągów czy gumek separacyjnych. Te drugie są określane jako „separatory”. Gumki separacyjne to okrągłe gumki o grubości 1,5 mm. Są one produkowane w dwóch kolorach – niebieskim i zielonym. Niebieskie gumki separacyjne zakłada się na zęby boczne, z kolei zielone gumki separacyjne na zęby przednie.

Po co stosuje się gumki separacyjne? Jak sama nazwa wskazuje, ich celem jest odseparowanie od siebie zębów i zwiększenie przestrzeni między nimi. Inaczej mówiąc, gumki separacyjne rozsuwają zęby. Dzięki temu możliwe jest założenie pierścienia ortodontycznego – stalowego elementu, na którym mogą zostać umieszczone inne, np. łuk podniebienny Goshgariana.

Stosowanie gumek separacyjnych nie jest konieczne, jeżeli plan leczenia ortodontycznego przewiduje usunięcie niektórych zębów. Czasami ortodonta decyduje o założeniu gumek separacyjnych między zębami tylko z jednej strony.

Gumki separacyjne – przed założeniem aparatu czy po?

Pacjenci korzystają z separatorów na wstępnym etapie leczenia – przed aparatem ortodontycznym, ale po wykonaniu wycisków. Kiedy i jak zakłada się gumki separacyjne? Aby uzyskać pożądany rezultat, konieczne jest korzystanie z gumek separacyjnych przez okres od 3 do 7 dni. Oznacza to, że z reguły na co najmniej tydzień przed planowaną datą założenia aparatu ortodontycznego pacjentowi trzeba założyć gumki separacyjne.

Umieszczenie gumek separacyjnych między zębami trwa jedynie chwilę. W tym celu ortodonci korzystają ze specjalnych kleszczy do zakładania separacji. Za ich pomocą gumka jest umieszczana między wytypowanymi zębami.

Po założeniu aparatu ortodontycznego gumek separacyjnych już się nie stosuje. Nie ma potrzeby sięgania po nie również na ostatnim etapie leczenia (retencyjnym), czyli po zdjęciu aparatu ortodontycznego.

Czy założenie gumek separacyjnych boli?

Ból to kwestia indywidualna, ale dyskomfort spowodowany korzystaniem z gumek separacyjnych najczęściej pojawia się już po ich założeniu. Wielu pacjentów skarży się na problem z mówieniem i gryzieniem pokarmów. U osób bardzo wrażliwych na czas korzystania z gumek separacyjnych konieczne może być wprowadzenie diety płynnej.

Pacjenci z gumkami separacyjnymi narzekają też na ból podczas higieny jamy ustnej. Dotykanie szczoteczką tych zębów, między które zostały założone separatory, najczęściej wywołuje dyskomfort. Pojawić może się również ból głowy. Dobrą wiadomością jest jednak, że ból trwa krótko – zaledwie kilka dni.

Część pacjentów, u których konieczne było założenie gumek separacyjnych, podkreśla, że jest to najboleśniejszy etap leczenia ortodontycznego – dużo mniej bolesny jest aparat ortodontyczny w pierwsze dni po założeniu. Warto jednak raz jeszcze podkreślić, że to, czy i w jakim stopniu pacjent będzie odczuwał dyskomfort po założeniu separatorów, zależy od jego indywidualnych predyspozycji.

Co zrobić, jeśli gumki separacyjne wypadły?

Jeżeli gumki separacyjne wypadły, jest to znak, że spełniły one swoją rolę – między zębami pojawiła się niezbędna przestrzeń. Najlepiej jednak, aby rezultaty korzystania z separatorów ocenił ortodonta – wystarczy umówić się na wizytę kontrolą. Wówczas też specjalista sprawdzi, czy możliwe będzie zamocowanie pierścieni, a jeżeli tak, wyznaczy termin założenia stałego aparatu ortodontycznego.

Niekiedy gumki separacyjne wypadają przed czasem, czyli zbyt wcześnie. Może to zdarzyć się podczas mycia zębów czy jedzenia lepkiego produktu. Jeżeli zęby nie zostały odpowiednio rozsunięte, ortodonta ponownie umieści gumki separacyjne. Aparat ortodontyczny nie może zostać założony do chwili, aż przestrzeń między wybranymi zębami nie będzie wystarczająca.

Jaka jest cena gumek separacyjnych?

Gumki separacyjne to jeden z tańszych produktów, z których ortodonci korzystają na co dzień. Jeżeli ortodonta uznał, że zastosowanie separatorów będzie w Twoim przypadku niezbędne, to nie musisz ich kupować – ortodonta dysponuje zapasem takich gumek. Z reguły zarówno gumki, jak i ich założenie są wliczone w koszt wizyty kontrolnej – na tym (wstępnym) etapie leczenia ortodontycznego nie musisz obawiać się dodatkowych kosztów.

Użycie gumek separacyjnych nieznacznie wydłuża leczenie ortodontyczne (o ok. 7 dni), nie ma też znacznego wpływu na jego koszt. Konieczna jest bowiem jedynie jedna dodatkowa wizyta w gabinecie ortodontycznym (lub dwie – jeżeli separatory wypadną przed czasem).