Podstawowa higiena jamy ustnej polega na regularnym myciu zębów, używaniu nici dentystycznej i płuczka. Nitkowanie to jednak najmniej lubiana czynność wśród wszystkich pacjentów gabinetów stomatologicznych. Po założeniu aparatu ortodontycznego nitkowanie staje się jeszcze bardziej problematyczne. Druciane łuki przeszkadzają w korzystaniu z tradycyjnej nici dentystycznej. Nie należy jednak bagatelizować tej czynności, ponieważ resztki jedzenia pozostałe w szczelinach międzyzębowych są niebezpieczne dla zdrowia Twoich zębów.

Alternatywy nitkowania

Alternatywą dla klasycznych nici dentystycznych są np. niciowykałaczki, czy szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych. Jeżeli jednak szukasz łatwiejszego i szybszego sposobu na czyszczenie zębów podczas noszenia aparatu ortodontycznego, to koniecznie zapoznaj się z irygatorem.

Co to jest irygator?

Irygator to urządzenie, które działa pod ciśnieniem. Wygodny aplikator wystrzela pod ciśnieniem płyn (wodę lub płuczek) w szczelinę międzyzębową, gwarantując skuteczne oczyszczenie powierzchni z osadu i resztek jedzenia. W przeciwieństwie do nici dentystycznej irygator nie powoduje krwawienia wrażliwych dziąseł, jest bardzo łatwy w użyciu, a co najważniejsze – czyszczenie nim zabiera znacznie mniej czasu.

Jaki irygator wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów irygatorów. W sklepach z akcesoriami stomatologicznymi znajdziesz irygatory stacjonarne i przenośne. Te pierwsze wymagają dostępu do prądu i stałego miejsca w Twojej łazience. Są bardziej masywne, niż te przenośne, za to mają wymienne końcówki i więcej funkcji. Wzbogacone są o duży zbiornik wodny, co umożliwia korzystanie ze sprzętu dla całej rodziny. Irygator bezprzewodowy – wersja przyjazna podróżom, to produkt skierowany dla jednej osoby. Ma kompaktową budowę, akumulator zasilający i wbudowany mniejszy pojemnik na płyn.

Dla wszystkich dbających o zdrowe zęby

W zależności od tego, czy preferujesz urządzenia mobilne, czy planujesz korzystać z irygatora tylko w domowym zaciszu, z pewnością znajdziesz odpowiedni sprzęt dla siebie. Irygator to wielofunkcyjne urządzenie, które przyda się całej rodzinie, nie tylko osobom noszącym aparaty ortodontyczne.