Najczęściej zadawane pytania

Kto może leczyć się ortodontycznie?

Współczesne metody pozwalają na skuteczne leczenie ortodontyczne nie tylko dzieci i młodzieży, ale również dorosłych. Reasumując, obecnie brak jest ograniczeń wiekowych.

Czy leczenie ortodontyczne boli?

Niewielkie dolegliwości bólowe mogą występować po wizytach kontrolnych, szczególnie w przypadku aktywacji aparatów stałych. Utrzymują się najczęściej przez pierwsze 2-3 dni po wizycie. Należy jednak podkreślić, że jest to sprawa bardzo indywidualna.

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

W przypadku aparatu stałego, najczęściej nie przekracza dwóch lat. Niewielkiego stopnia wady mogą zostać wyleczone już po 6 miesiącach.

Jak szybko widać pierwsze efekty leczenia ortodontycznego?

Już podczas pierwszej kontroli można dostrzec niewielkie zmiany. Wyraźniejsze efekty pojawiają się po minimum 3 miesiącach.

Jak wygląda utrzymanie higieny w trakcie leczenia aparatem stałym?

Specjalne szczoteczki ortodontyczne umożliwiają Państwu dokładne oczyszczenie wszystkich powierzchni zębów oraz elementów aparatu. Ponadto, warto stosować płyny i pasty przystosowane do higieny w trakcie leczenia aparatami stałymi.

Czy są jakieś ograniczenia dietetyczne w trakcie leczenia aparatami stałymi?

Należy unikać twardych, ciągnących produktów (np. twarde owoce i warzywa, guma do żucia, bakalie), które mogą spowodować uszkodzenia elementów aparatu stałego.

Czy powierzchnia zębów będzie zniszczona po leczeniu aparatem stałym?

Nie. W trakcie leczenia zamki są przymocowane do powierzchni zębów za pomocą specjalnego kleju, który po zakończeniu leczenia zostaje całkowicie usunięty z powierzchni zębów bez szkody dla szkliwa, a pozostałe elementy aparatu nie mają bezpośredniego kontaktu z zębami. Ważne jest jednak by w trakcie leczenia Pacjent utrzymywał dobrą higienę jamy ustnej.


Jeżeli macie Państwo inne pytania uprzejmie prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.